XXI dni Długoszowskie, które rozpoczęły się 11 września, w niedzielę, 18 września dobiegły końca. Zwieńczeniem wydarzenia była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. Mariusza Tabulskiego – przeora Klasztoru na Skałce oraz koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy.

Ks. Paweł Caban – wikariusz parafii opowiedział, dlaczego to właśnie o. Mariusz Tabulski odprawił Mszę św. w kościele św. Marcina w Kłobucku:

W tym roku przeżywamy 550. rocznicę fundacji klasztoru na Skałce, fundacji ks. Jana Długosza. Ów kronikarz średniowieczny łączy wiele miejsc – zarówno Kłobuck, Kraków, jak i wiele innych miejsc. Dlatego dziś chcemy dziękować za ks. Jana Długosza, jak i wiele organizacji, które pod jego patronatem istnieją.

Andrzej Sękiewicz, prezes Ponadregionalnego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Wieniawa” mówił o tym, jak mieszkańcy Kłobucka dbają o pamięć ks. Jana Długosza:

Cieszę się, że tu w Kłobucku się urodziłem i że jestem chrześcijaninem oraz, że mieszkam w tym miejscu od 60 lat. Nie tylko ja, ale wielu parafian staramy się przybliżać i popularyzować postać ks. Jana Długosza, bo najzwyczajniej na to zasłużył. Wdrażamy wiedzę na jego temat już nawet małym dzieciom, a także organizujemy takie wydarzenia, jak właśnie Dni Długoszowskie.

Jak to jest trzymać na ramionach ornat, o którym legenda mówi, że był niegdyś noszony prawdopodobnie przez samego ks. Jana Długosza? Na to pytanie odpowiedział o. Tabulski:

Historia jest żywa, uobecnia się. Jeśli myślimy o odczuciach, to jest na pewno bardzo przejmujące. Pochodzę z Białegostoku, skąd, jak mówią moi koledzy ,,wrony zawracają”. Dlatego nigdy bym nie pomyślał, że dostąpię takiego zaszczytu. Jestem naprawdę wzruszony tym wyróżnieniem.

Podczas kazania o. Tabulski tłumacząc Ewangelię pokazał, że ks. Jan Długosz nie zmarnował swoich talentów:

Jestem tutaj razem z wami, żeby usłyszeć co Bóg do nas mówi tu w tym Kościele. Dzisiejsza Ewangelia jest jakby przeznaczona dla nas. Pokazuje, dlaczego Jan Długosz otrzymał swoje talenty oraz jak je zamieniał w dary, z których korzystają kolejne pokolenia. Jednocześnie był to człowiek, który nie zakopał owych dóbr, nie roztrwonić, a dobrze wykorzystać. Dlaczego? Dlatego, bo myślał o celu swego życia.

25 września oraz 16 października, pomimo zakończenia głównych obchodów Dni Długoszowskich, będą miały miejsce wydarzenia towarzyszące w Kościele św. Marcina w Kłobucku. 25 września o godzinie 19.00 odbędzie się koncert muzyki cerkiewnej, a 16 października również o godzinie 19.00 wystąpi zespół Trybunie Tutki.

LN

Galeria: Radio Fiat

Zakończenie XXI Dni Długoszowskich w Kłobucku

Skip to content