13 grudnia: Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego i akcja „Zapal Światło Wolności”

W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia, o godz. 19:30, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki włączy się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”.

W oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu zapłonie symboliczne światło upamiętniające ofiary komunistycznych represji. Do akcji włączy się także ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, który zachęca do pielęgnowania pamięci o wydarzeniach z grudnia 1981 roku.

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w Wigilię Bożego Narodzenia po pamiętnym 13 grudnia 1981 roku, wykonali – w Pałacu Apostolskim papież Jan Paweł II oraz w Białym Domu Ronald Reagan, prezydent Stanów Zjednoczonych – ale także inni mieszkańcy ówczesnego wolnego świata.

W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

W środę, 13 grudnia w 42. rocznicę tych tragicznych wydarzeń paulini i pielgrzymi będą szczególnie modlić się za naszą Ojczyznę, wyrażając pamięć o wszystkich ofiarach. O godz. 15.30 sprawowana będzie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Po Eucharystii tradycyjnie zapłonie Światło Wolności – ofiarom stanu wojennego. Świetlisty krzyż zostanie ułożony ze zniczy, od znajdującej się na placu jasnogórskim figury Maryi Niepokalanej wzdłuż Alei Sienkiewicza aż do pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Źródło: BP KEP/Biuro Prasowe Jasnej Góry

Skip to content