17 lipca obchodzimy 623 rocznicę śmierci św. Królowej Jadwigi

17 lipca przypada 623 rocznica śmierci św. Jadwigi Andegaweńskiej – patronki Polski, ale też królowej z dynastii Andegawenów. Na Jasnej Górze znajduje się portret tej niewątpliwie wielkiej postaci.

Św. Jadwiga Andegaweńska była córką Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki. W 1384 roku została koronowana na króla Polski, a następnie była pierwszą żoną króla Władysława Jagiełły. Św. królowa Jadwiga była jedynym polskim monarchą wyniesionym na ołtarze.

Na Jasnej Górze znajduje się obraz z wizerunkiem Jadwigi Andegaweńskiej z XX wieku. Więcej na jego temat, ale też samej świętej, opowiedział o. Stanisław Rudziński.

Przy wejściu na salę rycerską, gdy się odwrócimy, ujrzymy obraz przedstawiający Królową Jadwigę. Został namalowany przez paulina o. Augustyna Jędrzejczyka, żyjącego w czasie okupacji hitlerowskiej. Obraz jest umieszczony wraz z pocztem królów polskich i węgierskich. Namalowany został w konwencji modlitewnej, kontemplacyjnej. Właśnie taka też była dewiza życia Jadwigi Andegaweńskiej, mianowicie vita contemplativa, ale też vita activa – życie kontemplacyjne i aktywne. Są to idee zaczerpnięte od św. Magdaleny i św. Marty, których inicjały MM królowa miała wyszywane m.in. na szatach.

Jadwiga Andegaweńska miała także (niebezpośredni) związek z klasztorem jasnogórskim, o czym także opowiedział o. Rudziński:

Po śmierci Władysława Opolczyka, król Władysław Jagiełło potwierdził fundację opolczykową. Tutaj niewątpliwy był wpływ Jadwigi, wcześniejszej monarchini, króla Polski. Gdy wyszła za Jagiełłę, nadal współrządziła z nim. Fundacja Jagiełły potwierdzała Opolczykową i regulowała Jasną Górę jako klasztor. Choć nie jest poświadczony ów wpływ bezpośrednim dokumentem źródłowym, to pewne jest, że Królowa Jadwiga nie mogła nie wiedzieć o owych fundacjach. Poza tym Jadwiga pochodziła z Węgier, skąd wywodzą się paulini.

31 maja 1979 królowa Jadwiga została beatyfikowana przez zatwierdzenie kultu, a kanonizowana 8 czerwca 1997. W obu przypadkach osobiście Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną, a następnie świętą.

LN

 

Galeria: Radio Fiat

Skip to content