18-22 października: Obchody 39. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

W czwartek, 19 października, minie 39 lat od chwili męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie organizuje szereg wydarzeń rocznicowych. Głównym punktem obchodów będzie uroczysta liturgia sprawowana w rocznicę porwania i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Obchody rocznicy rozpoczną się 18 października, o godz. 19:00, debatą poświęconą aktualności nauczania ks. J. Popiełuszki, w której udział wezmą: bp Michał Janocha – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, red. Marcin Przeciszewski – redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, prof. Paweł Skibiński – wicedyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, a także młodzież ze Szkół Letnich ks. Jerzego Popiełuszki. Debata współorganizowana jest przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.

Uroczysta Msza św. rocznicowa z modlitwą o kanonizację męczennika odprawiona zostanie 19 października, o godz. 18:00, w żoliborskim kościele św. Stanisława Kostki. Przewodniczył jej będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele rodziny Popiełuszków, przedstawiciele rządu, samorządów, liczne reprezentacje regionów i zakładów pracy NSZZ Solidarność, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych a także środowisko przyjaciół i współpracowników ks. Jerzego. Mszę św. rozpocznie procesja, która przejdzie do grobu męczennika przy dźwiękach dzwonu „Jerzy” poświęconego w 1987 r. przez Jana Pawła II. Tego dnia, od godz. 11:00, dla wiernych dostępna będzie kaplica, w której złożone są relikwie sutanny, koszuli oraz przedmiotów, jakie w momencie śmierci miał ze sobą kapelan Solidarności.

Od pięciu lat, w rocznicę porwania i początku męczeńskiej śmierci błogosławionego obchodzony jest również Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

22 października, o godz. 19:00, w Domu Pielgrzyma „Amicus” będzie miał miejsce finał konkursu piosenki patriotycznej imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki organizowany przez IPN Białystok. Tego samego dnia o godz. 19:30 odbędzie się Wieczór Świadków. O ks. Jerzym Popiełuszce opowiadać będzie s. Krystyna Włodarska, świadek w jego procesie beatyfikacyjnym, która posługiwała na plebanii parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

Od 20 do 22 października w Sanktuarium odbędzie się zjazd młodzieży ks. Jerzego Popiełuszki pod hasłem: „Ludzi zdobywa się otwartym sercem a nie zaciśniętą pięścią”. Wydarzenie, podczas którego młodzież spotka się historykami i świadkami życia ks. Popiełuszki, organizowane jest we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Wydarzenia objęte są patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy. Partnerem wydarzenia jest Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.

źródło: Paweł Kęska, Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki/ BP KEP

Skip to content