W niedzielę, 25 września policjanci po raz 21. pojawili się u podnóża Matki Bożej Jasnogórskiej. Na szczycie odprawiona została z tej okazji Msza św., pod przewodnictwem bp. polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza.

To już 21. spotkanie jasnogórskie środowiska policyjnego w Częstochowie. Jest to tradycja pielęgnowana od wielu lat. Uczestniczą w niej nie tylko policjanci, ale też pracownicy cywilni z całej Polski. – mówiła Aleksandra Nawara, młodszy inspektor oraz rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej w Katowicach

Jaki cel przyświecał pielgrzymce oraz policjantom idącym na Jasną Górę? Odpowiada bp Lechowicz:

Myślę, że każdy policjant w swoim sercu ma wypisane hasło, które przewodzi tej drodze na Jasną Górę. Hasło Bóg, honor, ojczyzna, które przed chwilą widzieliśmy na mijanym przez nas pomniku bł. Popiełuszki, to 3 słowa, mieszczące wszystkie intencje, z którymi przychodzą dziś policjanci i ich rodziny. – i dodaje – Ci, którzy przybywają na Jasną Górę, kierują się wiarą oraz zaufaniem wobec Boga i przekonaniem, że nie jest On siłą abstrakcyjną, że nas kocha i nam towarzyszy na każdym kroku.

Podczas homilii bp Lechowicz podkreślał, by za wskazaniem Maryi słuchać Jezusa Chrystusa:

Za każdym razem Maryja, do której pielgrzymujemy, mówi do nas to samo, co powiedziała sługom podczas wesela w Kanie Galilejskiej : ,,Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Zatem i dziś i zawsze wsłuchujmy się w to, co Jezus do nas mówi.

Zwyczaj pielgrzymowania środowisk policyjnych do Częstochowy sięga 1990 roku, kiedy to 11 sierpnia po raz pierwszy odbyła się pielgrzymka policjantów z gdańskich oddziałów prewencji na Jasną Górę. Dała ona początek ogólnopolskim spotkaniom środowisk policyjnych, które nieprzerwanie od 2001 roku organizowane są w ostatnią niedzielę września.

LN

Galeria: Radio Fiat

21. Pielgrzymka Policjantów na Jasną Górę

Skip to content