32. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater rozpoczęty

Wielką Mszą h-mol Jana Sebastiana Bacha zainaugurowano w czwartek 14 września na Jasnej Górze 32. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Wydarzenia zgromadziło w murach Bazyliki dziesiątki miłośników muzyki, którzy entuzjastycznie przyjęli wykonanie dzieła.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” zainicjowany został przed ponad 30 laty przez Krzysztofa Pośpiecha, dyrygenta, pedagoga i pierwszego dyrektora Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”. Jak mówi o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski oraz członek rady programowej Festiwalu, wydarzenia od początku związane jest z Jasną Górą, stając się również okazją do prezentacji wielowiekowych paulińskich tradycji muzycznych:
– W tym roku przeżywamy 32. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. To wielka radość, że właśnie mamy tę okazję, by w okresie kończącego się lata uwielbić Boga w Świętej Trójcy Jedynego uroczystą Mszą h-mol Jana Sebastiana Bacha. Utwory, które są wykonywane podczas tej edycji festiwalu były wykonywane w ubiegłych wiekach i mogą dzisiaj cieszyć tych, którzy przychodzą i mogą usłyszeć muzykę na bardzo wysokim poziomie, również muzykę, która była wykonywana w trakcie celebracji liturgicznych również tu, na Jasnej Górze.
Rozpoczynająca festiwal Wielka Msza h-mol Jana Sebastiana Bacha to dzieło uważane przez wielu znawców muzyki za najwspanialszą kompozycję wszech czasów. Z tą opinią zgadza się Janusz Siadlak, dyrektor artystyczny festiwalu i dyrygent koncertu inauguracyjnego:
– Festiwal nie mógł lepiej się rozpocząć. To dzieło, które jest ponadczasowe. Choć napisane kilkaset lat temu nadal wywołuje wzruszenie. Prawie dwugodzinne dzieło, niezwykle wyczerpujące, niezwykle trudne, z udziałem chóru Collegium Cantorum i znakomitej Orkiestry Barokowej ,,Accademia dell’ Arcadia” oraz solistów w międzynarodowym składzie. Myślę, że to zapadnie w serca częstochowianom i nie tylko częstochowianom, bo wiem, że przyjeżdżają słuchacze również z innych miast.
Festiwal Gaude Mater potrwa do 20 września, a w jego programie znajduje się wiele niezwykle interesujących wydarzeń artystycznych. Codziennie na miłośników przede wszystkim znakomitej muzyki czekają koncerty organizowane w samej Częstochowie, ale również w regionie.
– Zarówno waga tego festiwalu, jak i jego rola są nie do przecenienia – zaznacza Janusz Siadlak. Honorowym patronatem Festiwal Gaude Mater objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a patronat medialny sprawują m.in. Radio Fiat i portal czestochowskie24.pl.

Inauguracja 32. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater, Częstochowa 14.09.2023 r.

Skip to content