Abp Depo: Aby zrozumieć siebie, trzeba przybliżyć się do Chrystusa

W kościele rektorskim Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na Cmentarzu Kule w Częstochowie odprawiono Mszę św. w intencji śp. bp. Tadeusza Szwagrzyka. Był to trzeci z kolei biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej.

Modlitwa miała miejsce w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata przypadającą na niedzielę 26 listopada. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Duchowny za słowami Jana Pawła II mówił w homilii, że: – człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca, musi ze swym niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością przybliżyć się do Chrystusa.

– […] Człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca, musi przyswoić całą rzeczywistość wcielenia i odkupienia, aby siebie odnaleźć. To zdumiewające, ale te słowa zapisane w 1979 roku przez Jana Pawła II oddają rzeczywistość wejścia w tajemnicę życia, posługiwania i śmierci ks. bp. Tadeusza […] – głosił abp Wacław Depo.

W uroczystym Nabożeństwie uczestniczył m.in. ks. prof. Marian Duda, moderator Stowarzyszenia Wiernych Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”. Jego zdaniem biskupie hasło śp. Tadeusza Szwagrzyka: „Ut unum sint” (abyśmy byli jedno) jest we współczesnych czasach szczególnie aktualne.

– Tej jedności ciągle brakuje, zarówno w Kościele, jak i w rodzinach czy w Polsce. On w sposób bardzo cichy i pokorny tej jedności służył. Zachwycał mnie zawsze bardzo skuteczną, ale i cichą oraz pokorną służbą. To było bardzo skuteczne, bo inspirował nas do wielu działań w trudnych czasach i był dla nas wsparciem, również dla mnie osobiście, bo zawdzięczam mu sakrament bierzmowania i kapłaństwa. Dlatego w tę setną rocznicę jego urodzin, chcieliśmy jak najbardziej przypomnieć i utrwalić jego postać wśród wiernych – powiedział ks. prof. Marian Duda.

Śp. bp. Tadeusza Szwagrzyka bardzo dobrze pamięta i wspomina obecny podczas Eucharystii ks. Kazimierz Zalewski, proboszcz Parafii Rektorackiej Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

– Przede wszystkim w naszej pamięci był osobą bardzo uważną. Wyciszony, momentami spięty, ale z ogromnym szacunkiem odnosił się do kapłanów. Swoje biskupstwo niósł w sposób niezwykle prosty, pokorny, ale godny. Czuliśmy się przy nim zawsze zbudowani, był bardzo powściągliwy i ascetyczny – mówił duchowny.

Bp Tadeusz Szwagrzyk był uważany za wybitnego liturgistę i kanonistę, uznawanego przez wielu duchownych w Polsce. Pracował w komisji Episkopatu Polski ds. Liturgii w czasie reformy soborowej. W nieodległej przyszłości planowane jest wydanie książki poświęconej postaci śp. Tadeusza Szwagrzyka, autorstwa ks. Mariana Dudy.

BNO

 

>>Homilia abp. Wacława Depo<<

 

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Abp Depo: Aby zrozumieć siebie, trzeba przybliżyć się do Chrystusa

Skip to content