Abp Depo: Bł. Hanna Chrzanowska była sumieniem środowiska pielęgniarskiego

W poniedziałek, 19 lutego Hospicjum Palium przeżywało historyczny dzień. Do kaplicy, znajdującej się w placówce, wprowadzone zostały relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej. – Święci są jak gwiazdy na niebie, trudno je osiągnąć, ale w ciemności pokazują drogę – stwierdził metropolita częstochowski abp Depo, który przewodniczył Mszy św. i dodał, że błogosławiona stała się szczególną patronką tego miejsca:

– Będziemy ją prosić, żeby w tej pracy hospicyjnej i w ogóle w szkole pielęgniarskiej, gdzie była pewną prekursorką działań, zwłaszcza parafialnych i domowych, żeby nam przewodziła i żeby pokazywała drogi rozwiązań. Wcale niełatwe, bo dzisiaj pomimo że warunki się zmieniły i są bardziej dogodne i piękne i czyste, to jednak najważniejszy jest człowiek, nie fundusze, nie budynki, ale konkretny człowiek, który pochyla się nad cierpiącym, chorym i potrzebującym pomocy nawet terminalnej na te ostatnie godziny swojego życia.

W kazaniu abp Depo przywołał życiorys błogosławionej. Duchowny zwrócił uwagę, iż podczas jej pogrzebu obecny był ówczesny kardynał, a późniejszy papież Polak:

– Hanna umiera w Krakowie 29 kwietnia 1973 roku i zostaje pochowana na cmentarzu Rakowickim przez kardynała Wojtyłę, który wtedy wrócił specjalnie z konferencji Episkopatu z Jasnej Góry, żeby wypowiedzieć w czasie pogrzebu takie słowa: »Dziękujemy Ci, Pani Hanno, że byłaś pośród nas jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw kazania na Górze, a zwłaszcza tego, które mówi: błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią«.

Kaznodzieja nadmienił również, że Hanna Chrzanowska zabiegała o to, by środowisko pielęgniarskie dbało o sferę duchową, która jest niezwykle ważna, ale i pomocna szczególnie w pracy z pacjentami wymagającymi opieki paliatywnej:

– W roku 1995 kardynał Franciszek Macharski wszczął proces beatyfikacyjny, otwarty 3 listopada 1998 roku, stwierdzając, że była sumieniem środowiska pielęgniarskiego. Napisała specjalny rachunek sumienia dla pielęgniarek. Proces zakończono 30 grudnia 2002 roku, a wyniesiona została na ołtarze, jak już wspomniałem, przez kardynała Angelo Amato, 18 kwietnia 2018 roku w Krakowie.

Na zakończenie Metropolita Częstochowski zaznaczył, że wciąż jesteśmy świadkami działania zbawczej mocy Jezusa Chrystusa. Szczególnym świadectwem owej łaski są takie miejsca, jak Hospicjum Palium:

– Drodzy w Chrystusie, dostrzegamy więc, że nasze działanie jest sposobem miłowania Chrystusa Jezusa, jak słyszeliśmy w Ewangelii. Jezus bardzo sobie ceni tę codzienną międzyludzką solidarność i okazywanie naszej miłości przez wszystko, cokolwiek czynimy jednemu z braci i wśród najmniejszych.

– Dzisiaj przyjęliśmy już na stałe relikwie błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki, która jest wzorem i liderem także w opiece paliatywnej, szczególnie w domowej opiece paliatywnej – wyjaśniła Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej i dodała – Mówi się o tym, że ona tworzyła pielęgniarstwo środowiskowe, jego podwaliny, ale dla nas również, dla opieki paliatywnej, to jest wzór. I osoba, na której chcemy się opierać, na jej ideałach, na tworzeniu tego, co ona tam robiła w Krakowie. My nadal chcemy to kontynuować w domowej opiece paliatywnej.

Mszę św. koncelebrował ks. Grzegorz Borowik, duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej:

– Ta uroczystość trochę wpisuje się też w przeżywany przez nas ostatnio Światowy Dzień Chorego i ma być takim uczczeniem ofiarnej służby pielęgniarek, które poświęcają się, trwając przy łóżku chorego, wychodząc naprzeciw chorych, cierpiących, niosąc im po prostu zwyczajną pomoc. Towarzyszą w ostatnich chwilach, można powiedzieć, że są do samego końca i troszczą się o to, by te ostatnie chwile były przeżywane przez tych ludzi z wielką godnością, podkreślając też wartość ich życia i umierania.

Wydarzenie stało się okazją do wręczenia prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, jak i organizacji, Medali Świętej Rodziny. Odznaczenia wręczył abp Depo. Anna Kaptacz podkreśliła, że owo wyróżnienie to kolejna motywacja do tego, by jeszcze bardziej się starać:

– To jest dla nas bardzo ważne odznaczenie, takie, które mnie na przykład daje bardzo dużo radości, bo nie spodziewałam się, że możemy otrzymać od księdza arcybiskupa taką oznakę podziękowania dla tego, co robimy. Robimy to z potrzeby serca, ale jeżeli taka osoba ważna w naszej archidiecezji, jaką jest arcybiskup, potrafi uznać to za coś ważnego, godnego odznaczenia, ważne i motywujące do lepszego działania i lepszej pracy. Ja jestem bardzo szczęśliwa i uważam, że to wielki zaszczyt, jakiego doznaliśmy przez otrzymanie tego ważnego odznaczenia archidiecezjalnego.

11 lutego odbył się piętnasty, jubileuszowy Bal Charytatywny Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, podczas którego dziękowano za wsparcie organizacji, a tym samym m.in. Hospicjum Palium. Artykuł na ten temat znajduje się tutaj.

Skip to content