Kto zdobywa rozum, miłuje swoją duszę” – przeczytać można w Księdze Przysłów Starego Testamentu. By kształtować drogę swojego powołania i poznawać Boga seminarzyści uroczyście rozpoczęli nowy rok akademicki 2023/2024 w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Inaugurację mieli również studenci Wyższego Instytutu Teologicznego.

– W każdym powołaniu dotykamy tajemnicy Bożej, dlatego że inicjatywa zawsze należy do Boga. – zaznaczył abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, który przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym – A jak człowiek odczytuje tę drogę swojego życia na progu, chociażby życia seminaryjnego, to już jest kolejna przestrzeń, którą trzeba wypełnić i modlitwą, i jakimś zaufaniem do łaski Bożej, którą się otrzymuje. Ponadto cała plejada i wspólnota zarówno kleryków, jak i wychowawców, formatorów jest po to, żeby rozpoznać dalej i żeby potwierdzać tę tajemnicę, a później zwieńczaną poprzez święcenia kapłańskie. Dlatego jeszcze raz podkreślam, że na pewno pierwszeństwo w tym powoływaniu i miłości zależy od Boga.

Ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak rektor WMSD w Częstochowie wyjaśnił, że tegoroczna inauguracja nieco różni się od poprzednich:

– Po raz pierwszy w historii Częstochowy wspólna inauguracja roku akademickiego jest organizowana zarówno przez WMSD, jak również dawny instytut. Wszystko to odbywa się pod formułą częstochowskiego Wyższego Instytutu Studiów Teologicznych. Towarzyszą nam zaproszeni goście, prorektorzy z Uniwersytetu Jana Długosza, z Politechniki Częstochowskiej oraz rektorzy z sąsiednich seminariów – z Kielc i Radomia.

Ks. dr Kamil Zadrożny zauważył, że seminarzyści i studenci Instytutu Teologicznego idą poniekąd tą samą ścieżką, której przewodniczy Jezus Chrystus. Zadaniem jednych i drugich jest ewangelizacja:

– Wkraczamy w nowy rok akademicki jako wspólnota studentów teologii, a w tę wspólnotę włączeni są seminarzyści Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz studenci, którzy podejmują jednolite studia magisterskie z teologii niestacjonarnej oraz podyplomowe studia teologiczno-katechetyczne. W tym roku po raz pierwszy inaugurujemy rok akademicki w takiej poszerzonej wspólnocie. To taka, możemy powiedzieć, nowość, ale to pokazuje naszą wspólną drogę. Drogę, która polega na poszukiwaniu prawdy, drogę zgłębiania naukowego teologii i drogę tej służby także później. W Kościele polega ona na głoszeniu Słowa Bożego, przekazywaniu praw wiary. I w tę misję Kościoła włączeni są zarówno kandydaci do kapłaństwa, jak i osoby świeckie, zakonne, osoby konsekrowane, członkowie stowarzyszeń życia apostolskiego instytutów zakonnych.

Podczas homilii abp Wacław Depo przypomniał, że 7 października przypada święto Matki Bożej Różańcowej. Przywołując trzecią tajemnicę chwalebną podkreślił, że każdy z głosicieli Prawdy potrzebuje darów Ducha Świętego, by móc spełniać wolę Bożą:

– Wszyscy dobrze rozumiemy poprzez trzecią tajemnicę chwalebną zesłania Ducha Świętego na Maryję i apostołów zebranych w Wieczerniku, że potrzebujemy w różnych doświadczeniach Kościoła i Ojczyzny ognia Ducha Świętego, który sprawia wewnętrzny ból, który jest niezbędny dla naszego przemienienia, aby stawać się świadkami Jezusa w wyzywającej codzienności. Potrzeba ognia Ducha Świętego, potrzeba naszej ufnej modlitwy, niezależnie od lat kapłańskiej służby, czy lat we wspólnocie seminaryjnej, czy nawet początków drogi seminaryjnej. To jest konieczność, a nie jakiś pobożny dodatek, z którego można zrezygnować.

Nawiązując do Ewangelii duchowny wyjaśnił, że Bóg zwykle ukazuje swoją obecność „prostaczkom” – tym, którzy w pełni potrafią zaufać Stwórcy, bez (często zgubnych) analiz:

– Według słów modlitwy Jezusa, działania zbawcze Boga są zawsze zakryte przed mądrymi i roztropnymi tego świata, a objawione ludziom pokornym i czystego serca. Aby pojąć rzeczy duchowe, trzeba być ludźmi duchowymi, gdyż pozostając tylko cielesnymi, niefortunnie popadamy w pychę i głupotę, która wcześniej czy później zaprowadzi do zguby.

Metropolita Częstochowski zwrócił się do zgromadzonych wiernych tłumacząc, że nie powinni poszukiwać prawdy tam, gdzie nie ma gruntu w postaci Słowa Bożego:

– Oparciem dla spełnionej nadziei i motywów życia nie mogą być media społecznościowe czy uznanie religii w pozycji instytucji charytatywnej, lecz osoba Zbawiciela Jezusa Chrystusa. To On nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala, abyśmy nie ustawali w drodze, jak mówi autor Listu do Hebrajczyków złamani na duchu. Albowiem Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki, jest jedynym odkupicielem człowieka i świata i fundamentem Kościoła jako wspólnoty Boga z ludźmi.

Obecnie na pierwszym roku w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie jest 7 seminarzystów. W diecezji częstochowskiej na kapłanów formuje się 25 seminarzystów, natomiast w sosnowieckiej – 11.

LN

Fot.: Radio Fiat

Inauguracja roku akademickiego w WMSD

Skip to content