Abp Depo: Przyszliśmy tu, aby cieszyć się z narodzin Zbawiciela

Fot. Radio Fiat/BNO

W wigilijną noc z 24 na 25 grudnia w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. Pasterskiej. To pierwsza modlitwa po wigilijnej wieczerzy.

Swoją historią sięga IV wieku, kiedy to zapoczątkował ją papież Grzegorz IV. Pasterce niezmiennie towarzyszy śpiew kolęd, wyrażających radość z narodzin Jezusa. – Jest upamiętnieniem wędrówki i modlitwy pasterzy z okolic Betlejem, którzy na wezwanie aniołów jako pierwsi złożyli hołd Nowonarodzonemu – zauważył abp Wacław Depo i dodał: – Niewątpliwie Pasterka, jako Msza św. odprawiana o północy pokazuje nam Tajemnicę pierwszego pokłonu wobec Jezusa, przy czym to nie jest pokłon kogoś, kto dociekał prawdy poprzez karty Pisma Świętego, jak robili to Faryzeusze i uczeni w Piśmie. Byli to prości ludzie, którzy zajmowali się na co dzień swoją trzodą, strzegąc jej. W pewnym momencie usłyszeli wiadomość, na którą czekały pokolenia. Można było w to zwątpić, powiedzieć, że im się może to przewidziało, że być może to kolejne złudzenie naszych ludzkich pragnień. Tymczasem religia nie jest tylko pragnieniem, lecz osobistą więzią człowieka z Bogiem. To odkrycie, którego dokonali pasterze o narodzinach Syna Bożego, stało się ich wiarą. Pokłon Pasterzy jest przez nas odwzorowany i przeżywany, kiedy przychodzimy w nocy, żeby ucieszyć się wiadomością, że Bóg jest z nami i rodzi się dla nas na ołtarzach całego świata.

Na początku modlitwy abp Wacław Depo odsłonił figurkę Nowonarodzonego, która została złożona w żłóbku u stóp ołtarza. W homilii duchowny zwrócił uwagę na istotę tradycji i wartości chrześcijańskich, które we współczesnym świecie są nieustannie atakowane.

– […] Przyszliśmy tutaj, aby po raz kolejny pokonać mroki tego świata, który wcale nie ułatwia nam refleksji nad tym, co stanowi treść Bożego Narodzenia. Wprost przeciwnie – świat jakby się zaprzysiągł, aby nam odebrać radość i nowość wiary. Nadzieja i radość wiary płyną z faktu, że w zapadłej mieścinie (Judei), w Betlejem, w 14 roku panowania Cezara Oktawiana Augusta narodził się nie tylko jakiś człowiek, ale odwieczny syn Boga, Bóg człowiek, zrodzony z Maryi dziewicy […] – głosił.

W homilii metropolita częstochowski powiedział też, że pragnienie spotkania z Bogiem jest dla nas tak samo ważne, jak było dla pasterzy, którzy pierwsi przyszli pokłonić się Dzieciątku Jezus. Dodał również, że jego przyjście na świat i misja przywróciły nam godność dzieci Boga.

Po Mszy św. duchowny wraz z asystą przeniósł figurkę Dzieciątka do żłóbka. Wszyscy zgromadzeni w katedrze mogli pokłonić się małemu Jezusowi, wyrażając tym samym wdzięczność i dziękczynienie za jego przyjście na świat i późniejsze Zbawienie.

BNO

 

>>Homilia abp. Wacława Depo<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Pasterka w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie 2023

Skip to content