Abp Depo: współczesny ołtarz to miejsce ofiary Pana

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas namaszczania ołtarza olejem Krzyżma św., 09.09.2023/fot. Radio Fiat

Poświęcenie ołtarza było jednym z elementów uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym św. Maksymiliana Kolbego w Zawierciu. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Podczas modlitwy duchowny poświęcił, a następnie namaścił ołtarz olejem Krzyżma św. Jak podkreślił, na przestrzeni lat symbolika ołtarza znacznie się zmieniła.

– Współcześnie ołtarz jest miejscem celebrowania Eucharystii. Dawniej postrzegano go, jako tzw. nastawę ołtarzową, czyli wszystko to, co znajdowało się na ścianie za ołtarzem. Obecnie mówimy o ołtarzu, jako miejscu ofiary, dlatego też należy go uwypuklić i pokazać jego centralną wartość. To na tym miejscu spełnia się Najświętsza Ofiara oraz uobecnienie Chrystusa. Nie tyle symbolika, ile rzeczywistość ołtarza jest dla nas bardzo ważna, dlatego podczas poświęcenia, jest on namaszczany olejem Krzyżma św., podobnie, jak osoby przyjmujące różne sakramenty. Te namaszczenia uobecniają nam Dary Ducha Świętego – mówił abp Wacław Depo.

Decyzja o powstaniu nowego ołtarza zapadła podczas remontu kościoła.

– Od 2016 roku jestem proboszczem w tej parafii. Wtedy zapadła decyzja, aby odnowić kościół pod kątem estetycznym. Wspólnie z radą parafialną podjęliśmy decyzję o przebudowie prezbiterium, a tym samym powstał nowy ołtarz. Został on wykonany z marmuru w dwóch kolorach: brązie i bieli. W ołtarzu tym umieścimy relikwie św. Cecylii Dziewicy Męczennicy, które znajdowały się w poprzednim ołtarzu – mówił ks. Dariusz Kuśmierek, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Zawierciu.

Podczas Eucharystii 21 kandydatów, po blisko trzech latach przygotowań, przyjęło sakrament bierzmowania. W homilii abp Wacław Depo przypomniał zgromadzonym, że ten gest oznacza jednoznaczną decyzję wejścia w dorosłe życie z Bogiem i zjednoczenia się z Nim na wieczność, mimo różnych pokus.

– […] Szatanowi zależy na tym, aby stać wobec człowieka i pogmatwać drogi człowieka do Boga. Czy nie zauważamy tego we współczesnym świecie? Człowiek chce stworzyć sam siebie, chociażby poprzez tajemnicę płci. Nie uznaje się biologicznego wejścia człowieka w świat. Mówi się za to: to ty zadecyduj, kim masz być, mężczyzną czy niewiastą? A cóż dopiero mówić o wspólnocie życia i rodziny, którą na wszelkie sposoby próbuje się zepchnąć na margines […] – głosił metropolita częstochowski.

Uroczysta Msza św. w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Zawierciu poza poświęceniem ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania, dla metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo miała też wymiar osobisty.

– 17 lat temu, też o godz. 11:00 byłem święcony na biskupa w Zamościu. Dzisiaj staję przy ołtarzu, aby konsekrować bierzmowanych Krzyżmem św. oraz aby poświęcić sam ołtarz na pokolenia. Jestem wdzięczny Bogu za posługę zarówno w Kościele zamojsko-lubaczowskim przez ponad pięć lat, jak i w Kościele częstochowskim już blisko 12 lat – dodał na zakończenie abp Wacław Depo.

Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Zawierciu została utworzona w 1981 roku. Kościół parafialny budowano w latach 1982-1983, a konsekrowano go w 1986 roku.

BNO

 

>>Homilia abp. Wacława Depo<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Konsekracja ołtarza oraz bierzmowanie uczniów w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zawierciu

Skip to content