Abp Depo: Żołnierze Wyklęci bronią się prawdą

1 marca w kościele św. Jakuba w Częstochowie odprawiona została Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych z okazji ich święta – Dnia Pamięci, ustanowionego w 2011 roku. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo.

Proboszcz parafii św. Jakuba, ks. Kazimierz Zalewski zaznaczył, że Żołnierze Wyklęci umarli podwójnie – przez śmierć, a potem przez zapomnienie. Dziś są bohaterami.

– Gromadzimy się w kościele św. Jakuba, by oddać cześć bohaterom niezłomnym, by przywracać im pamięć. To ci, których po śmierci pierwszej – czekała śmierć druga, czyli zapomnienie. Mieli zniknąć na zawsze, pozbawieni grobu i wzmianki w historii. Dziś są bohaterami.

Metropolita Częstochowski podkreślił, że patriotyzm należy rozpatrywać w kategoriach miłości do ojca i matki, bo jesteśmy spadkobiercami naszej ziemi ojczystej.

– Patriotyzm trzeba widzieć w kategoriach ojca i matki. Ojczyzna bowiem otrzymana jest z Opatrzności Bożej. Jesteśmy spadkobiercami tych,m którzy nam tę Polskę wywalczyli i przekazali w formie daru. Jeśli miłujemy ojca i matkę za dar życia, to tak samo miłość ta należy się ojczyźnie.

Żołnierze Wyklęci stanowić mogą dla nas autorytet. We współczesnych im czasach ich autorytety były niszczone przez ówczesną władzę, bowiem stanowiły dla niej zagrożenie. Za przykład można podać tutaj rotmistrza Pileckiego, który walczył o prawdę i za którą zginął. Abp Depo zaznaczył, że bohater ów był kimś, kto przez swoją niezłomność został wyeliminowany przez komunistów.

– Wszelkie autorytety mają za zadanie pełnić przywództwo – sprawdzone, weryfikowane, nie poprzez rozkazy, a dawanie życia. Rotmistrz Pilecki, żołnierz wyklęty, był takim autorytetem, dlatego według ówczesnej władzy należało go zniszczyć.

Abp Depo zauważył, że wszelkie autorytety rodzą się z właściwych relacji w rodzinie, opartych na szacunku.

– Skoro mówimy o upadku autorytetów, to wracamy do rodziny. Jeżeli nie wychowujemy się we wzajemnym szacunku i wdzięczności wobec siebie – wówczas nikt już tego nie nadrobi. Ani Kościół, ani szkoła. Rodzina, szkoła i kościół – te wartości muszą współgrać.

Podczas homilii abp Depo podkreślił, że Żołnierzom Wyklętym jesteśmy winni m.in. godny pochówek.

– Żołnierze wyklęci bronią się prawdą w obronie ojczyzny niepodległej i wierności przysiędze. Właściwą drogą do zadośćuczynienia zamordowanym żołnierzom i ich rodzinom jest odnalezienie ich szczątków, przywrócenie rodzinom, chrześcijański pochówek i pamięć.

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

LN

Galeria: Radio Fiat

Żołnierze wyklęci, cześć Waszej pamięci!

Skip to content