Abp Polak w Uroczystość NMP Częstochowskiej: Potrzeba nam miłości i rozsądku, aby odróżnić prawdę od fałszu

Z udziałem kilkunastu tysięcy pielgrzymów oraz przedstawicieli Episkopatu Polski w sobotę 26 sierpnia obchodzono na Jasnej Górze Uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Jednym z centralnych elementów uroczystości była Suma Pontyfikalna na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Koncelebrowali ją przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, którzy dzień wcześniej obradowali w ramach Rady Biskupów Diecezjalnych. Podczas modlitwy zostały ponowione Śluby Narodu Polskiego, których autorem jest Prymas Tysiąclecia, błogosławiony kard. Stefan Wyszyński. Prymas Polski abp. Wojciech Polak podczas homilii powiedział, że: – kto ma na względzie miłość, ten szuka zgody, pojednania i dobra dla wszystkich.

– […] Potrzeba nam dziś miłości i rozsądku, aby rozeznać, co jest prawdą, a co siejącym zamęt fałszem. Potrzeba miłości, byśmy w sporach i waśniach, które wciąż eskalują, nie obrzucali się bezmyślnie błotem i nie odmawiali sobie prawa do troski o wspólne dobro oraz wspólny ojczysty dom […] – głosił Prymas Polski na Jasnej Górze.

Tylko w przeddzień obchodów na Jasną Górę przybyło ok. 40 tys. pątników z całej Polski. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej jest podwójną okazją do świętowania. Po pierwsze: to uroczystość patronalna miasta Częstochowy, której patronką jest Najświętsza Maryja Panna. Po drugie: jest Ona patronką częstochowskiej metropolii kościelnej, czyli prowincji złożonej z archidiecezji częstochowskiej oraz diecezji: sosnowieckiej i radomskiej. Uroczystość ta jest również drugim sierpniowym szczytem pielgrzymkowym.

– To dzień, w którym przybywa wielu pielgrzymów z naszych dekanatów. W tym roku do lokalnych pątników dołączyła I Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich. Zauważamy ciekawe zjawisko, że o ile w pielgrzymkach pieszych mamy mniej uczestników, niż przed laty, to pielgrzymi kolonizują różne środowiska, zarówno zawodowe, jak i hobbistyczne. Chodzi o to, by modlić się i być razem, a jednocześnie pokazać swoje rękodzieło czy poświęcić sztandary – wyjaśnił ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

W Mszy św. uczestniczyli liczni duchowni z kościołów archidiecezji. Nie zabrakło też przedstawicieli kościelnych instytucji. Ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej modlił się do Matki Bożej o jedność oraz pokój w Polsce i na świecie.

– Z wielką radością jestem tu na Jasnej Górze u naszej Matki. Jest to okazja, aby wspólnie z pielgrzymami z całej Polski podziękować, a jednocześnie poprosić, aby rozłożyła Maryja macierzyński płaszcz nad naszą Ojczyzną, dla zgody, jedności, wzajemnego przebaczenia i szacunku – mówił ks. Marek Bator.

Wśród koncelebransów na jasnogórskim szczycie obecny był m.in. metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Sumę odpustową poprzedziła modlitwa za Ojczyznę o godz. 9:00. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej obchodzona jest 26 sierpnia głównie w polskim Kościele oraz tam, gdzie wędrowały kopie Cudownego Obrazu Matki Bożej. Jest to dzień szczególny dla archidiecezji częstochowskiej, której wierni wędrują do jasnogórskiego sanktuarium w pielgrzymkach parafialnych. W sumie odpustowej wzięli udział również uczestnicy I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kół Gospodyń Wiejskich, których sztandary poświęcił Prymas Polski.

BNO

>>Homilia Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 2023

Skip to content