Abp Wacław Depo: Przez Maryję idziemy ku Chrystusowi

„Na drodze zawierzeń Bogu, na wzór Maryi, przewodzili nam w sposób szczególny św. Jan Paweł II oraz bł. kard. Stefan Wyszyński” – powiedział do wiernych abp Wacław Depo podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice jasnogórskiej w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, patronki archidiecezji częstochowskiej.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że przez dar chrztu Narodu staliśmy się dziedzicami królestwa Syna Bożego, otrzymując jednocześnie dar wspaniałej Matki:

– Chrystus przekazał nam dar swojej matki, aby prowadziła nas i opiekowała się nami. Modlimy się w czasie kolekty mszalnej, aby religia (czyli więź z Chrystusem) była dla nas umocnieniem i była sprawowana w wolności. Modlimy się też za to, aby nasza Ojczyzna rozwijała się w bezpieczeństwie.

Posłuchaj homilii abp. Wacława Depo

Uroczystość NMP Królowej Polski, przeżywana w Kościele 3 maja, nawiązuje do ważnych wydarzeń w historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku, ślubów króla Jana Kazimierza i powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mówi generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski:

– Cała historia Jasnej Góry i naszej Ojczyzny to pewna jedność, która łączy Naród z tym wyjątkowym miejscem. Uroczystość NMP Królowej Polski co roku ma inny wymiar. Ten rok jest czasem dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Jasna Góra zajmowała szczególne miejsce w jego posłudze.

O wielkiej miłości bł. Prymasa Wyszyńskiego do jasnogórskiej Pani mówi również przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski:

– Sam o sobie mówił, że jest Prymasem jasnogórskim, ponieważ w czasie swojej prymasowskiej posługi spędził na Jasnej Górze ok. 1,5 roku. Jego program duszpasterski to osobiste nabożeństwo do Matki Bożej.

Msza św. beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego sprawowana była 12 września 2021 roku w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Wraz z Prymasem beatyfikowana została matka Elżbieta Róża Czacka.

ABK

Skip to content