Apel Jasnogórski, czyli 70 lat obecności, pamięci i czuwania z Maryją

Od lewej: bp Jan Wątroba (diecezja rzeszowska), metropolita częstochowski abp Wacław Depo, o. Samuel Pacholski (przeor Jasnej Góry), o. dr Grzegorz Prus (dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego)/fot. Radio Fiat

„Apel Jasnogórski obecnością, pamięcią i czuwaniem z Maryją Królową Polski” – pod takim tytułem zorganizowano dwudniową konferencję naukowo-pastoralną w 70. rocznicę zainicjowania Apelu Jasnogórskiego. Piątkowe spotkanie miało miejsce w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze, a jego organizatorem jest Jasnogórski Instytut Maryjny.

Dyrektor instytutu, o. dr Grzegorz Prus wskazał, że najważniejszą cechą nabożeństwa jest jednoczenie Polaków w modlitwie ponad podziałami oraz bliskość z Maryją.

– To bez wątpienia modlitwa wszystkich Polaków. W czasie jej trwania modlimy się za wszystkich ludzi, bez względu na jakiekolwiek podziały. Maryja jako Królowa Polski obejmuje swoim patronatem wszystkich Polaków. Co za tym idzie – modlitwa ta ma wymiar jednoczący. Dla Katolików to bardzo ważna godzina spotkania z Matką, gdzie wszyscy możemy czuć się jedną rodziną u jednej Matki – wyjaśnił.

Jednym z najważniejszych aspektów Apelu Jasnogórskiego jest jego niezmienność i ponadczasowość. Modlitwa powstała w czasach trudnych dla Polski oraz Kościoła. Apel niósł nadzieję na nadejście lepszych czasów.

– Apel Jasnogórski do pewnego stopnia można uznać za odzwierciedlenie konkretnych czasów. To była modlitwa, która ściśle łączyła się z bolesnymi momentami prześladowań Kościoła i nękania kard. Stefana Wyszyńskiego. Apel ten z jednej strony opisywał doświadczenie, a drugiej – wielką ufność w to, że stawiennictwo Maryi, Królowej Polski przyniesie swój skutek. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że się to spełniło. Trzeba jednak pamiętać, że czasy i potrzeby wciąż się zmieniają. Trwamy przy Apelu i podkładamy pod niego nowe prośby, potrzeby i treści, aktualne do współczesnych realiów – mówił ks. prof. Janusz Królikowski.

Patronat honorowy nad konferencją objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Duchowny słowem wprowadzenia powiedział, że modlitwa Apelu Jasnogórskiego stanowi pewne dziedzictwo i dzięki środkom masowego przekazu jest rozpoznawalna wszędzie tam, gdzie mieszkają Polacy. Warto w tym miejscu dodać, że Radio Fiat jest jednym z pierwszych mediów, które rozpoczęło regularną transmisję tej modlitwy na żywo.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Apel Jasnogórski, czyli 70 lat obecności, pamięci i czuwania z Maryją

Skip to content