W środę, 13 września w parafii Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie odprawiona została uroczysta Eucharystia, wraz z sakramentem bierzmowania oraz poświęceniem nowego krzyża. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.
O bierzmowaniu, czyli o jednym z siedmiu sakramentów świętych, swoistym symbolu dojrzałości w katolicyzmie, mówi bp Przybylski: – Wiemy dobrze, że dopiero wypełnienie trzech sakramentów, chrztu, pierwszej komunii świętej oraz bierzmowania, czyni z nas dojrzałymi chrześcijanami. Bierzmowanie jest swoistym przywitaniem młodego człowieka w gronie ludzi wierzących.
Zdaniem duchownego dojrzałość nie objawia się tylko za sprawą wieku, lecz świadomości podejmowanych decyzji w wierze. Dojrzałość nie jest rozpatrywana jedynie w kategoriach fizycznych, bowiem bierzmowanie, poza pewnym symbolem dorosłości w wierze, jest także przyjęciem młodego człowieka do wspólnoty chrześcijan, świadomych swojej wiary.
Bierzmowanie w niektórych kręgach określa się mianem „uroczystego pożegnania z Kościołem”, z czego bp Przybylski zdaje sobie sprawę. Według niego jest to symptom znacznie poważniejszego problemu, a także wynik błędnego podejścia do sakramentów. Są one niezwieńczeniem pewnej drogi, a wyznacznikiem jej początku:
Na zakończenie Eucharystii dokonano uroczystego poświęcenia nowego krzyża, o czym więcej mówi proboszcz parafii, ks. dr Artur Stopikowski: – W tym miejscu stał wcześniej przez dwadzieścia lat inny krzyż, ofiarowany przez pana Żaka, człowieka, który sprzedał działkę pod budowę tego kościoła. Jako dziecko zamordowanych rodziców, zdecydował się ufundować krzyż jako swoiste dziękczynienie za dusze swoich bliskich. Niemniej czas pokonał ten piękny dar. Dlatego zdecydowaliśmy się zamówić i postawić nowy krzyż, tym razem odpowiednio zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi jak deszcz czy wiatr.
W nauczaniu, skierowanym do młodych, biskup poruszył kwestię znaczenia krzyża oraz śmierci w teologii chrześcijańskiej. Jak zaznaczył, Bóg umarł nie po to, by pokazać ludziom, jaki czeka ich marny koniec, a by dać nadzieję, że po zakończeniu ziemskiego bytowania, czego ich wieczność w radości z Nim. Całość homilii bp. Przybylskiego dostępna jest na stronie internetowej Radia Fiat.