Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie nazywana Bożym Ciałem, zgodnie z tradycją obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w belgijskim Liège w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. O idei tej uroczystości, jej historii oraz tradycjach z nią związanych rozmawialiśmy w Poranku Radia Fiat z ks. Mariuszem Bakalarzem, rzecznikiem archidiecezji częstochowskiej.
Najważniejszym elementem Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest Eucharystia, po której następuje procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. – To wszystko jest manifestacją naszej wiary – mówił ks. Mariusz Bakalarz:
– Ludzie manifestują, czyli uzewnętrzniają swoje poglądy polityczne, choć nie tylko. Dla nas, jest to okazja do zamanifestowania wiary dzięki obecności Chrystusa w Eucharystii. Wierzymy w to, że w przeistoczonym chlebie i winie jest obecny sam Bóg. To tajemnica trudna do pojęcia, nie tylko dla nas, ale również dla słuchaczy Jezusa. Wielu wprost uznawało Jezusa za szaleńca, którego słowa o spożywaniu Ciała i Krwi nawiązują do kanibalizmu. My rozumiemy te słowa lepiej, wiemy bowiem o Ostatniej Wieczerzy, kiedy Jezus odmówił modlitwę dziękczynną i dokonał pierwszego przeistoczenia. Od tamtej pory, Kościół czyni to samo. Kult Eucharystyczny kształtował się przez wieki, może on mieć różne formy, m.in. adoracje i procesje. Kościół na przestrzeni wieków przechodził przez różne błędne nauki. Wiele z nich odrzucało wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
W archidiecezji częstochowskiej, w kościołach w poszczególnych miejscowościach odprawiane będą Msze św. z procesjami Eucharystycznymi. Centralne uroczystości diecezjalne będą miały miejsce w Częstochowie. Do udziału w nich zaprasza ks. Mariusz Bakalarz:
– Rozpoczynamy Mszą Świętą o godz. 10.00 na Jasnej Górze. Będzie również Msza w Archikatedrze, odbędzie się ona wieczorem. Procesja jest szczególnym dodatkiem, ale najważniejsza manifestacja wiary jest zawarta we Mszy Św. Mszy o 10:00 i procesji do czterech ołtarzy przewodniczył będzie arcybiskup. Zapraszamy do udziału mieszkańców Częstochowy i wszystkich przyjezdnych. Procesje lokalne, ze względu na procesję centralną, będą mieć miejsce po południu. Warto wspomnieć również o obchodach Oktawy Bożego Ciała, na której zakończenie niektóre parafie organizują mniejsze procesje. To piękny czas Rekolekcji Eucharystycznych.
Uczczeniem Jezusa w Najświętszym Sakramencie będzie również koncert uwielbienia „Ja Jestem”, który odbędzie się w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na placu przy ul. Ogrodowej w Częstochowie (w pobliżu Archikatedry). Początek koncertu o godz. 19.30.