Bp Przybylski: Miejcie odwagę, by stanąć po stronie jasności Boga!

,,Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał!”. Liturgia Wigilii Paschalnej jest upamiętnieniem nocy, podczas której powstał z martwych nasz Zbawiciel. Najważniejszą Eucharystię w roku w Duszpasterstwie Akademickim Emaus sprawował bp Andrzej Przybylski.

Jezus jest ciągle zmartwychwstały, natomiast my ciągle musimy sobie o tym przypominać, bo niestety z tą pamięcią jest u nas krucho. – zwrócił uwagę bp Przybylski i dodał – Żyjemy tak, jakby On nie żył, czasem żyjemy tak, jakby nie zmartwychwstał. I to przypominanie sobie, ta pamiątka, tak jak Jezus nam polecił to czynić, jest nam potrzebne, bo my tylko uobecniamy to, co się wydarzyło, co się ciągle dzieje, co jest ciągle aktualne. Dlatego kolejna Wielkanoc to jest ciągle ta sama rzeczywistość, która nam jest potrzebna, żebyśmy się znowu zanurzyli w Panu Bogu i zaczęli promienieć tym światłem i tą jasnością, którą jest Chrystus i aktualizować ciągle to przesłanie zmartwychwstania.

Kaznodzieja zauważył też, że ludzie większą wagę przykładają do Wigilii przed Bożym Narodzeniem – niesłusznie:

– Dla wielu ludzi najważniejszą Wigilią jest ta przed Bożym Narodzeniem. Ale tak naprawdę tamta Wigilia jest tylko małym płomykiem, małą zapowiedzią Wigilii ważniejszej. Właściwie tamta Wigilia przed Narodzeniem Jezusa nie miałaby najmniejszego znaczenia, gdyby nie Wigilia Paschalna. Tamta Wigilia, kiedy Jezus się rodzi, jest narodzeniem Jezusa dla tej nocy, dla tego czuwania.

Bp Przybylski mówił także o tym, byśmy nie bali się być czystymi duchem. Ta odwaga szczególnie jest ważna dziś, w czasach, gdy grzech zaczyna być traktowany jako przywilej, a nie jak upadek:

– Miejcie odwagę bieli. I kiedy za chwilę będziemy was pytać, czy wyrzekacie się tego, co cenne, co złe, co czarne. Czy wierzycie w to, co jasne, co Boże, co wieczne. Podejmujcie kolejny raz najważniejszą decyzję. Decyzję, by stanąć po stronie jasności Boga.

Dzień ciszy i oczekiwania – tak można w skrócie opisać istotę Wielkiej Soboty, jednego z najważniejszych dni w kalendarzu Kościoła Katolickiego. Dzień po ukrzyżowaniu a przed zmartwychwstaniem Jezusa był dla jego uczniów czasem największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica.

Zdjęcia pod linkiem.

Skip to content