Bp Przybylski: Przebijając się przez mury tego świata głosicie ludziom Zbawiciela

– Dzięki swojej pracy możecie doświadczać piękna Boga i piękna Kościoła – powiedział bp Andrzej Przybylski podczas Mszy św. rozpoczynającej rok formacyjny redakcji Radia Fiat. Eucharystia, której przewodniczył duchowny, sprawowana była 4 stycznia w kaplicy radiowej.

Na początku Mszy św. głos zabrała dyrektor Radia Fiat, Aleksandra Mieczyńska, podkreślając, jak ważna jest wzajemna współpraca:

– Dwa słowa, które towarzyszą mi dzisiaj od rana to jest wdzięczność dla tych wszystkich, którzy za nami stali i stoją dzisiaj. To jest jedno słowo, a drugie słowo to jest słowo razem. Jesteśmy tutaj razem pewnie czasami z różnych powodów, może niektórzy się przyzwyczaili, inni są po prostu w pracy, ale to razem chciałabym, żeby dzisiaj wybrzmiało i żeby towarzyszyło nam przez cały rok.

Podczas homilii bp Przybylski odwołując się do Ewangelii zauważył, że podobnie jak uczniowie byli powoływani przez Jezusa, tak samo chrześcijanie dziś powołują, czyli przyprowadzają ludzi do Boga. Dokonuje się to także poprzez środki masowego przekazu, takie jak radio właśnie. Kaznodzieja użył sformułowania „fala” w kontekście powoływania:

– Dlaczego mówiąc o powołaniu uczniów i o tym systemie powoływania przez Jezusa używam bardzo świadomie tego słowa fala? Bo wiemy dobrze, że nie ma radia, nie ma rozgłośni bez fali. Nieraz na antenie właśnie Radia Katolickiego FIAT mówicie o fali, na której można was słuchać, odnaleźć. Ale dzisiaj Pan Jezus chce mówić, że też jego powołania jest jak fala, że przychodzenie ludzi do niego jest też taką falą, że właściwie na to Jan najpierw Andrzejowi pokazał Jezusa, to dzięki Janowi właściwie Andrzej poszedł do Pana Boga, a potem, kiedy Andrzej zobaczył Jezusa, szybko sam pobiegł do swojego brata Piotra. Piotr tak naprawdę usłyszał o Jezusie nie bezpośrednio. Przybiegł nie dlatego, że mu się Jezus objawił, ale dlatego, że powiedział Mu o tym Andrzej. Jak ta fala na jeziorze. Jedni powołują drugich, jedni mówią o Jezusie drugim. I tak jest przez całą historię i życia publicznego Jezusa, i historię Kościoła. Ktoś kogoś powołuje i przyprowadza do Jezusa. I to jest jakby najważniejsze i pierwsze przesłanie radia, które wiąże się z tym przymiotnikiem katolickie.

Bp Przybylski zwrócił uwagę na to, że radio to nie tylko profesjonalny sprzęt czy doświadczenie. Najważniejsze jest to, co medium przekazuje swoim słuchaczom:

Czy radio to jest najpierw instytucja? Czy dobre radio to jest wielki, profesjonalny tylko skład ludzi? Czy dobre radio to jest dobry sprzęt techniczny, dobra ramówka? Czy rzeczywiście radio z mocą to jest tylko takie radio, które ma te wszystkie rzeczy, które absolutnie są potrzebne i my wiemy dzisiaj, że ciągle się upominamy, że katolickie to nie znaczy dziadowskie, że katolickie to nie znaczy nieprofesjonalne, że katolicki dziennikarz, redaktor to nie człowiek przypadkowy, który gdzieś się na chwilę tylko zatrzymał w swojej karierze dziennikarskiej, bo może jeszcze nie miał innych propozycji. Ale to naprawdę ma być dobre na wysokim poziomie i profesjonalne. Ale żeby było katolickie, to za mało. Ludzie muszą czuć moc.

– Myślę, że ta Msza święta będzie początkiem takiego wspólnego doświadczenia bycia przy Bogu, bycia przy Jezusie, zostawieniu gdzieś na boku tych ludzkich spraw, które też mają swoje znaczenie – są bardzo ważne. Inaczej się na nie patrzy, inaczej się je rozwiązuje, kiedy się ma w sercu Pana Boga. – zauważył bp Przybylski i dodał – Jesteście na dobrej fali, na mocnej fali. Czy macie taką świadomość, czy nie. Jesteście na fali, której ludzie bardzo potrzebują, czy w to wierzą, czy nie. Potrzebują Boga, potrzebują prawdy, potrzebują miłości, potrzebują przebaczenia, potrzebują nadziei na życie wieczne. Miejcie to doświadczenie i przekonanie, że chociaż przebijając się przez mury tego świata, przez ludzki grzech i słabości, głosicie ludziom Zbawiciela, jesteście na najpiękniejszej fali, najbardziej potrzebnej wszystkim ludziom.

Styczeń to miesiąc, w którym przypada wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Na Jasnej Górze, w Kaplicy Cudownego Obrazu 24 stycznia tradycyjnie odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo w intencji mediów lokalnych.

Skip to content