Tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu Kościół przeżywa Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Zazwyczaj Sylwester jest w Kościele dniem powszednim, ponieważ nie towarzyszy mu żadne stałe święto. Jednak w tym roku święto przypadło na niedzielę, 31 grudnia, czyli ostatni dzień 2023 roku.

Biskup Andrzej Przybylski podkreśla, że w święto Świętej Rodziny modlimy się o świętość dla wszystkich rodzin:
– Jest taka jedna niedziela w roku, tuż po Bożym Narodzeniu, kiedy sobie jeszcze bardziej uświadamiamy, że bardzo świadomie Bóg posłał swojego Syna Jezusa Chrystusa na ziemię, żeby urodził się najpierw w rodzinie. Nie od razu ukształtowany, dojrzały, wykształcony człowiek, ale właśnie jako dziecko, żeby pokazać ważność rodziny, potrzeby świętości tej rodziny, że ona tak naprawdę dla każdego z nas jest czymś bardzo ważnym. Dlatego dzisiaj w tą niedzielę chcemy się modlić za wszystkie rodziny. Chcemy prosić Pana Boga za te rodziny, które przeżywają różne kłopoty, kryzysy. Wpatrując się właśnie w świętą rodzinę, której życie przecież nie było też usłane różami i proste, ale dzięki wierze, jak dzisiaj usłyszymy w liście do hebrajczyków, da się pokonać wszystko i uświęcać rodzinę.

Przeżywanie święta Świętej Rodziny, wiąże się zwykle z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Bp Przybylski zaznaczył, że jest to bardzo ważny moment dla małżonków, aby zostawić to co za nimi:
– Każde święta, Boże Narodzenie, Wielkanoc, wszystkie inne jubileusze są po to, żeby się modlić, odrodzić na nowo i wrócić do źródeł. Przy okazji niedzieli Świętej Rodziny przeżywamy taki moment, kiedy ci, którzy są w małżeństwach, odnawiają swoje przyrzeczenia małżeńskie, żeby wrócić do źródeł, żeby zacząć od początku, od przebaczenia, zawierzenia Panu Bogu swoich losów. I to jest bardzo ważny moment, żeby zostawić to, co za nami, a zacząć od nowa.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy Św. w częstochowskiej Archikatedrze bp Przybylski zaznaczył, że Święta Rodzina podobnie jak wiele innych, także miała problemy, dylematy oraz trudne momenty w życiu:
– Świętość tej rodziny z Nazaretu nie polegała na bezproblemowym, sielankowym życiu. Zarówno sama Ewangelie, jak i historia, archeologia rodzin z Nazaretu dobitnie nam pokazują, że tak jak i nasze rodziny, tak i ta Święta Rodzina nie była pozbawiona kryzysów, dylematów, a czasem bardzo trudnych przeżyć. I to już od samego początku. Pamiętacie, ile dramatów wiązało się ze zgodą na poczęcie Jezusa? Maryja zmieszała się na słowa anioła, anioł ją wyczuł, że jest pełna lęku i że się boi. To wcale nie było takie natychmiastowe amen.

Bp Andrzej Przybylski przytoczył również historię Abrahama, który odegrał bardzo ważną rolę w życiu wielu rodzin:
– A takim wzorem, ikoną tego rodzinnego kodeksu stanowiła historia Abrahama i jego małżonki Sary i ich historia oczekiwania na potomstwo. My mówimy, że Abraham to jest ojciec wiary i moglibyśmy to sprowadzić do tego. Jest ojcem wiary, przykładem wiary dla pojedynczego człowieka, ale dla tamtych rodzin w narodzie wybranym, cała historia rodzinna Abrahama była jak kod kulturowy, jak jakiś kodeks, jak jakaś ikona do budowania swojego małżeństwa i rodziny. I znowu znając historię tej rodziny, Abrahama i Sary, wiemy jak bardzo skomplikowana była ta historia, jak bardzo trudna. Wystarczy wspomnieć, że 25 lat błagali, modlili się o potomstwo, czuli, że się wypalają, czuli, że odejdą bez jakiegoś światła, ale stali się takim obrazem kodeksu rodzinnego.

W wielu parafiach małżonkowie wraz ze swoimi dziećmi dostępują także błogosławieństwa osobistego lub Najświętszym Sakramentem. W poniedziałek, 1 Stycznia Nowego Roku przeżywać będziemy święto Bożej Rodzicielki Maryi.

Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego: 

 

Bp Przybylski: Rodzina przetrwa tylko dzięki wierze.

Skip to content