19 października przypada Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Data jest nieprzypadkowa, bowiem tego dnia, 39 lat temu bł. ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. By upamiętnić tych, którzy oddali życie za wartości katolickie i za Ojczyznę, w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie zorganizowana została wystawa „Duchowni Katolicy z Kraju Warty w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau”.

Bp Andrzej Przybylski, obecny podczas otwarcia wystawy, podkreślił, że Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych pokazuje, iż w Kościele katolickim wielu jest duchownych, którzy ginęli śmiercią męczeńską często jedynie za wykonanie znaku krzyża czy głoszenie Ewangelii:

– Sejm Rzeczypospolitej uchwalił dzień upamiętnienia osób duchownych, niezłomnych. Pewnie dla jednej grupy ludzi wierzących, ludzi zainteresowanych Kościołem, może nie do końca jest to temat tabu, ale pewnie dla środowisk nieżyczliwych Kościołowi, które chciałyby tylko pokazać duchownych i kapłaństwo w słabościach, które mamy, ten dzień może być niewygodny, dlatego że on pokazuje przede wszystkim heroizm wielkiej grupy księży. My tu nie mówimy o jakichś jednostkowych świętych. Z samego kraju Warty, a więc jedynie z części naszej diecezji częstochowskiej, to było kilkuset kapłanów, którzy trafili najpierw do niewoli, potem do różnych obozów koncentracyjnych, a przecież to jest cząstka terytorium. Gdyby wziąć jeszcze wielką diecezję wrocławską, z której mamy mnóstwo męczenników, pelplińską, to są wszystko ofiary II wojny światowej, ale przecież dziś też chcemy wspomnieć wszystkich duchownych kapłanów i siostry zakonne, które w różnych momentach naszej polskiej historii oddawały życie i ważne, że oczywiście oddawały to życie z inspiracji religijnej dla Pana Boga za lud, któremu służą. Polscy księża robili to również z olbrzymiej miłości do Ojczyzny i trzeba to wyraźnie podkreślić.

Jak zaznacza Katarzyna Helik z Instytutu Pamięci Narodowej (oddział w Łodzi) – wystawa „Duchowni Katolicy z Kraju Warty w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau” przypomina o tych, którzy w czasie II wojny światowej zginęli śmiercią męczeńską za wyznawaną wiarę. Powstała w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi:

– Ta wystawa opowiada o duchownych ówczesnych diecezji łódzkiej, włocławskiej, częstochowskiej oraz archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej, duchownych aresztowanych podczas największej, ale ostatniej fali zatrzymań kapłanów Kraju Warty na początku października 1941 roku, duchownych później więzionych w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i obozie koncentracyjnym w Dachau.

Zdaniem Helik wystawa przedstawia temat bardzo ważny, bowiem ukazuje, w jaki sposób Niemcy próbowali „wyplewić” wiarę ze narodów, które chcieli uczynić sobie poddanymi:

– Od grudnia 1940 roku KL Dachau stał się miejscem koncentracji duchownych różnych wyznań, nie tylko z Niemiec, ale i państw okupowanych, Instytut Pamięci Narodowej postanowił, że zajmie się właśnie tą tematyką. W związku z tym, że wiele fotografii zamieszczonych m.in. w archiwum archidiecezji częstochowskiej nie zostało jeszcze nigdzie publikowanych, postanowiliśmy, że ta wystawa to jest dobry pomysł. Jest dostępna również wersja elektronicznej na stronie Instytutu Pamięci Narodowej, dlatego też może dotrzeć do niej młodzież.

Helik zdradziła również, że wystawa była już prezentowana w Konstantynowie Łódzkim:

– Wystawa była już prezentowana wcześniej od 20 września do 17 października w Konstantynowie Łódzkim, ponieważ była 80. rocznica. Dokładnie 16 sierpnia 1943 roku zlikwidowano niemiecki obóz w Konstantynowie Łódzkim dla ludności polskiej. W seminarium w Częstochowie można będzie ją oglądać do 8 listopada.

Wystawę „Duchowni Katolicy z Kraju Warty w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau” tworzy 15 plansz z fotografiami Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi, Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. ks. Walentego Patykiewicza, Archiwum Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i z archiwów prywatnych.

Z obozu w Konstantynowie Łódzkim przewieziono do Dachau ok. 300 księży diecezjalnych i zakonników. Zmarło lub zginęło ok. 70 proc. z nich.

LN

Galeria: Radio Fiat

By uczcić pamięć Duchownych Niezłomnych – wystawa w WMSD

Skip to content