Centralna procesja eucharystyczna w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie

Już jutro (8 VI) Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem. Centralna procesja eucharystyczna Częstochowy wyruszy w tym roku z Jasnej Góry do Archikatedry św. Rodziny po Mszy św. o godz. 10.00. Eucharystii na Szczycie przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Procesja pod przewodnictwem abp. Depo tradycyjnie przejdzie Alejami NMP. Wezmą w niej udział także ojcowie i bracia paulini, asysta, kapela i chóry jasnogórskie oraz pielgrzymi. Od lat procesje Bożego Ciała w Częstochowie odbywają naprzemiennie z Jasnej Góry do archikatedry lub z archikatedry do sanktuarium.

– W każdym dniu roku spotykamy się z Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Takim najważniejszym spotkaniem jest Eucharystia. W każdej godzinie dnia i nocy gdzieś na świecie sprawowana jest Msza św., więc Jezus jest nieustannie z nami. Jednak jest taki jeden dzień w roku, dzień Bożego Ciała, kiedy chcemy to sobie nie tylko przypomnieć, ale przede wszystkim chcemy uświadomić sobie, że Jezus przychodzi do nas nie tylko po to, żeby być w świątyni, w tabernakulum, w monstrancji, ale żeby wyjść na nasze ulice, spojrzeć na nasze domy, sklepy, szkoły, miejsca pracy i z jednej strony nam błogosławić, popatrzeć na nas i posłuchać, a z drugiej strony zobaczyć czy my chcemy Go, czy pójdziemy za Nim w procesji i czy powiemy Mu wtedy o swoich sprawach – powiedział biskup arch. częstochowskiej Andrzej Przybylski w rozmowie z @JasnaGóraNews. Podkreślił, by idąc za Jezusem „w tych wszystkich ładnych oprawach, ceremoniach” pamiętać, że On wychodzi po to, żeby spojrzeć na nas, wysłuchać, pomóc nam, uzdrowić nas. – Oby nas nie zabrakło na procesji Bożego Ciała – zaprasza bp Przybylski.

W „Liście pasterskim o obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie” abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zachęca „do dawania świadectwa wiary” poprzez udział w procesji w naszych parafiach czy też centralnej procesji Bożego Ciała w Częstochowie. Abp Depo prosi też wspólnoty parafialne, by odnawiały i rozwijały pobożność eucharystyczną.Zachęcił też do udziału w koncercie uwielbienia „JA JESTEM”, który odbędzie się na placu przy ul. Ogrodowej 28 w Częstochowie o godz. 19.30. Koncert ten wpisuje się w ogólnopolskie uwielbienie za dar Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Uroczystość Bożego Ciała jest obchodzona w Polsce we czwartek następujący po niedzieli Trójcy Świętej. Wprowadzone w całym Kościele przez papieża Urbana IV w 1264 święto wyraża wiarę w realną, rzeczywistą, prawdziwą i faktyczną obecność Ciała i Krwi Pańskiej pod postaciami konsekrowanego chleba i wina. Nie jest to więc tylko symbol. Po ostatnim soborze Watykańskim II uroczystość nazywana jest uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

źródło: Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Skip to content