Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się już za kilka dni – 1 sierpnia. To wielkie wydarzenie, które co cztery lata gromadzi setki tysięcy młodych z całego świata. W środę, 26 lipca do Lizbony wyruszyli studenci i młodzież z Częstochowy, związani na co dzień z Duszpasterstwem Akademickim „Emaus”.

„Maryja wstała i poszła z pośpiechem” – tak brzmi hasło ŚDM w Lizbonie. Motto wyraźnie nakreśla, że przewodnikiem tegorocznego spotkania będzie Matka Boża, która wyruszyła do Elżbiety, pomimo odległości i stanu, w jakim się znajdowała – wyjaśnił bp Andrzej Przybylski, który również będzie uczestniczył w sierpniowym spotkaniu młodych:

– Papież bardzo często prosi młodzież, by ci nie byli zastani. To słynne krakowskie porównanie, by wstali z kanapy i ruszyli – w stronę Pana Boga, potrzebujących… By na wzór Maryi pobiegli po to, by służyć i zanieść Boga. To orędzie towarzyszy nam od jakiegoś czasu, teraz się ono zmaterializuje podczas ŚDM.

Przed wyjazdem biskup udzielił błogosławieństwa młodym. Wyraził również ogromny entuzjazm, w związku z kolejnymi ŚDM, które staną się okazją do integracji międzynarodowej oraz przede wszystkim – do dzielenia się Dobrą Nowiną:

– Bardzo się cieszę z kolejnej już grupy Duszpasterstwa Akademickiego Emaus, wyruszającej najpierw do diecezji portugalskiej, później do Lizbony, gdzie spotkamy się wszyscy już we wtorek, 1 sierpnia. Póki co dzisiaj błogosławię, lecz wszyscy razem spotkamy się na Światowych Dniach Młodzieży ze sobą nawzajem, z papieżem Franciszkiem, a przede wszystkim z Panem Jezusem. Wszystko po to, by nabrać sił do kochania ludzi.

Część uczestników przed wyjazdem wzięła udział w Mszy św., której przewodniczył ks. Michał Krawczyk, proboszcz parafii akademickiej św. Ireneusza BM. Podczas homilii duchowny objaśniał przypowieść o siewcy, tłumacząc, że powinniśmy wciąż nad sobą pracować i nawracać się, by ziemia wydała owoce:

– Jezus na początku naszej drogi ŚDM zadaje pytanie odnośnie naszego serca. Bo tylko jeśli je otworzymy, jeśli je naprawimy i uleczymy, to Pan Jezus będzie mógł w nim zamieszkać i obdarzyć nas swoją łaską. Serce to najważniejszy element naszego człowieczeństwa.

Ks. Krawczyk podkreślił, że każdego dnia powinniśmy sprawdzać „stan” swoich serc, by te nie stały się zatwardziałe dla innych ludzi:

Wierzę, że dzisiaj Pan Bóg daje nam zadanie, żeby zobaczyć, poznać nasze serce. Czym się ono charakteryzuje. Czy jest zwiedzone? Płytkie? Stłumione? Zmieszane? I bez względu na odpowiedź, najważniejsza jest prawda, bo Bóg będzie nam w stanie pomóc tylko wtedy, kiedy sami przed sobą przyznamy, z czym mamy problem, jaki jest nasz ból.

Ks. Wojciech Biś, zastępca duszpasterza akademickiego Archidiecezji Częstochowskiej zdradził, że przygotowania do upragnionego wyjazdu trwały ok. dziewięciu miesięcy:

– Już za chwilkę wyjeżdżamy na lotnisko do Krakowa, następnie lecimy do Portugalii, do Lizbony, gdzie będziemy do 9 sierpnia. Przygotowania trwały od października, już wtedy studenci zbierali środki, prowadząc kawiarenkę w duszpasterstwie. Jest to dla nas ogromna przygoda, bo będziemy przebywali wśród ludzi różnych kultur. Będzie tam ponad 1 mln osób. Od nas na ŚDM jedzie 23 studentów i 18 osób spośród wspólnoty rodzin Emaus.

Podczas ŚDM poruszana będzie kwestia dotycząca powołań – na różne sposoby. Co to oznacza? Tłumaczy ojciec duchowny z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. Michał Pabiańczyk:

– Tam, na stadionie, w sekcji dla Polaków będzie punkt powołaniowy. Punktem centralnym będzie 1 sierpnia, podczas gdy księża i bp Przybylski będą mówić o powołaniach i co robić, by je krzewić. Poruszony zostanie temat kultury powołaniowej. Zapraszamy tam wszystkich Polaków, znajdujących się w Lizbonie podczas ŚDM.

Studenci Antek i Ola, którzy zdecydowali się na wyjazd do Lizbony, nie kryli pozytywnych emocji z tym związanych:

– Tak naprawdę nigdy wcześniej nie byłem na ŚDM, uznałem, że to ostatnia okazja, by się załapać. Za 4 lata byłbym już za stary, by polecieć.

– Ja jestem nastawiona bardzo pozytywnie, myślę, że będzie dobrze.

Polska Ambasada w Lizbonie szacuje, że na święto młodych przybędzie ponad 25 tys. osób z Polski. Młodzieży będzie towarzyszyło ok. 350 duszpasterzy i sióstr zakonnych oraz ponad 20 biskupów. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 r.

LN

Galeria: Radio Fiat

Częstochowska młodzież już w drodze na ŚDM

Skip to content