Co miesiąc w częstochowskim seminarium mają miejsce dni skupienia dla seminarzystów. Najbliższe odbędą się w niedzielę, 5 listopada.

Ks. dr Michał Pabiańczyk ojciec duchowny Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie wyjaśnił, na czym polega idea dni skupienia:

– Dzień skupienia jest zatrzymaniem się już wieczór przed i trwa on przez następny dzień aż do wieczora. Odbywa się on w milczeniu, zapraszamy gościa z zewnątrz, który głosi nam od 3 do 4 konferencji przez ten powiedzmy dzień, wieczór przed. Jest oczywiście eucharystia, kazanie, medytacja, możliwość spowiedzi, rozmowy z księdzem, który do nas przyjeżdża. Co to ma za zadanie? Ma za zadanie w ogóle zatrzymać raz w miesiącu wszystko całe jakby zajęcia, prace, zamieszanie, żeby przypomnieć sobie nie tylko to, co jest najważniejsze w seminarium, po co tutaj przyszliśmy, ale żeby z Panem Bogiem pobyć sam na sam w takiej wyłączności, w której, jakbyśmy to powiedzieli, jest szabat w szabacie, bo to zazwyczaj jest sobota, wieczór i niedziela. Czyli pobyć z Panem Bogiem w oderwaniu od tego wszystkiego, co nas normalnie zajmuje, żebyśmy przypomnieli sobie też te pozycje Marii, która słucha Pana Boga. I rzeczywiście te dni skupienia są bardzo cenne.

Program najbliższych dni skupienia będzie wyglądał podobnie do poprzednich:

– Wspomniałem już o tym, że jest to sobota wieczór, wtedy śpiewamy Veni Creator, jest pierwsza konferencja i wprowadzenie do medytacji dnia następnego i śpiewamy Ave Maryja, oczywiście tutaj w naszym seminarium i wszyscy wracają sobie już na tzw. silencjum sacrum, czyli świętą ciszę, w której czekają sobie przez godzinę czasu na następny dzień, czasem wykonując jakieś drobne zajęcia, obowiązki czy czynności takie jakie są zwyczajowo przed snem. Kładą się o godzinie 22 lub 22.30 i spać. Wstajemy następnego dnia i zaczynamy konferencją. Później oczywiście śniadanie, znowu jest modlitwa południowa konferencja, później jest cisza, może być adoracja, msza święta może być dodatkowo, w zależności od programu, popołudniu, konferencja, koronka, wystawienie świętszego sakramentu, jeśli jest to popołudniowa adoracja, możliwość spowiedzi i w końcu to się kończy albo na przykład różańcem, albo nieszporami i około kolacji kończymy ten dzień skupienia rezygnujemy wtedy z ciszy, możemy ze sobą rozmawiać i generalnie wieczór jest kompleta i wyjście na wstęp górę na apel i to generalnie kończy nas cały dzień skupienia

Pamiętajmy o modlitwie za kapłanów, ale także o modlitwie za powołania. To bardzo ważne, bowiem jeśli zabraknie księży, wierni zostaną pozbawieni możliwości sprawowania sakramentów.

Modlitwa za kapłanów św. Jana Pawła II:

Panie, Ty pragnąłeś zbawić ludzi i dlatego założyłeś Kościół jako wspólnotę braci zjednoczonych w Twojej miłości. Nie przestawaj nawiedzać nas i powoływać tych, których wybrałeś, aby byli głosem Twojego Ducha Świętego, zaczynem społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i braterskiego. Wyjednaj nam u niebieskiego Ojca duchowych przewodników, których potrzebują nasze wspólnoty: prawdziwych kapłanów żywego Boga, którzy oświeceni Twoim słowem, będą umieli mówić o Tobie i uczyć innych, jak rozmawiać z Tobą.

Pozwól wzrastać swojemu Kościołowi, mnożąc w nim osoby konsekrowane, które powierzają wszystko Tobie, abyś Ty mógł wszystkich zbawić. Niech nasze wspólnoty sprawują ze śpiewem i uwielbieniem Eucharystię jako ofiarę dziękczynienia za Twoją chwałę i dobroć, niech wychodzą na drogi świata, aby głosić radość i pokój – cenne dary Twojego zbawienia.

Skip to content