Już po raz 10. zostały przygotowane częstochowskie materiały duszpasterskie na Adwent. W tym roku projekt realizowany jest pod hasłem „Don Bosco. Do Jezusa z Matką Boską”.

W skład materiałów wchodzą: książeczka dla dzieci z naklejkami, baner, książka z kazaniami, nagrania audio i wideo, piosenki „Don Bosco” z repertuaru Magdy Anioł oraz „Piękna Twoja Twarz” Marty Madejskiej. Obie piosenki, za zgodą autorów, zostały wykonane przez „Aniołki Fatimskie” – scholę z parafii Narodzenia Pańskiego z Pajęczna.

Materiały w swej treści nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2023/2024: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, a także wpisują się w przygotowanie do nawiedzenia parafii naszej archidiecezji przez Matkę Bożą w znaku Jasnogórskiej Ikony. Więcej na ten temat mówi ks. dr Andrzej Kuliberda – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie:

– Trwamy w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia, ale jako archidiecezja też trwamy w oczekiwaniu na nawiedzenie Matki Bożej, która przyjdzie do wszystkich wspólnot parafialnych i zakonnych w naszej archidiecezji. I już tak tradycyjnie, bo po raz dziesiąty, jako Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, na Adwent proponujemy bardzo konkretne materiały. To są materiały szczególnie skierowane do dzieci, ale nie tylko, bo również do dorosłych. W tym roku chcieliśmy, by te materiały nie tylko przygotowywały nas do Adwentu, ale były dalszym przygotowaniem do nawiedzenia.

Nauki zawarte w materiałach adwentowych oscylują wokół postaci św. Jana Bosko. Wybór padł na tego świętego nie bez powodu:

– Szukaliśmy takiego tematu, wątku czy też postaci, która w jakimś sensie by nas właśnie przygotowała i do Bożego Narodzenia, i do tego wydarzenia, jakim będzie nawiedzenie. Po wielu rozmowach, dyskusjach, po przeczytaniu też wielu pozycji książkowych, artykułów w internecie podjęliśmy decyzję, że taką dobrą osobą będzie postać św. Jana Bosko. Jest przyjacielem dzieci i młodzieży. Powiedział on takie słowa, że do Pana Jezusa bez pośrednictwa Matki Bożej, a więc ten kult maryjny w Jego życiu był bardzo mocny. Można powiedzieć, że całe dzieło oratorium, a też założenie rodziny salezjańskiej, to w jakim sensie realizacja pragnienia Matki Bożej. Ten święty, który na wskroś był maryjny, jest dla nas przykładem, jak należy słuchać Matki Bożej, jak ją naśladować.

Święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych ustanowił papież Pius VII 15 września 1815 r., jako wyraz wdzięczności Matce Bożej za wyzwolenie go z niewoli napoleońskiej 24 maja 1814 r. po ok. 5-letniej nieobecności w Watykanie. Największym krzewicielem kultu Maryi jako Wspomożycielki Wiernych był wówczas św. Jan Bosko, który jest przykładem przyjęcia Maryi do swojego życia i do całkowitego Jej zawierzenia. W jednej ze swych wizji święty poznał trudne przyszłe czasy Kościoła, dla którego pomocą będzie Maryja – Wspomożenie chrześcijan, a ratunkiem – Jezus Eucharystyczny.

Szczegółowe informacje i zamówienia w Wydziale Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

LN

Skip to content