10 lat kapłaństwa świętowali w archikatedrze częstochowskiej fot. Radio Fiat

Jubileusz kapłaństwa to szczególny moment przemyśleń i podsumowań. 10. rocznicę swoich święceń przeżywali 11 czerwca księża archidiecezji częstochowskiej. Wspólną Mszę świętą odprawili w sobotni wieczór 12 czerwca, w archikatedrze częstochowskiej.

Każdy z kapłanów przeżywa jubileusz w inny sposób. O tym, jak znaczące to dla niego wydarzenie, mówił ks. Kamil Kęsik, obecnie posługujący w parafii w Działoszynie:

-Po 10 latach w sercu księdza już doświadczonego, wraca młodzieńcza radość, która towarzyszyła podczas święceń. Do tego dochodzi wdzięczność za wszystkich ludzi, których spotkało się przez lata posługi, za wszystkie parafie. Radość w sercu!

Swoimi odczuciami podzielił się także ks. Łukasz Mazurek wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie:

-Bardzo się cieszę z powodu jubileuszu. W sercu gości satysfakcja i radość z bycia księdzem. Z każdym rokiem utwierdzam się w przekonaniu, że obrałem właściwą drogę. To uczucie narasta, kiedy pracuję wśród ludzi w parafiach. 

Podczas jubileuszowej Mszy św. homilię wygłosił ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej. Całości kazania można wysłuchać na stronie internetowej Radia Fiat.

W 2011 roku święcenia kapłańskie w archidiecezji częstochowskiej przyjęło 14 diakonów. Byli to: ks. Adam Banach, ks. Paweł Bil, ks. Andrzej Dembowski, ks. Zygmunt Filipczyk, ks. Kazimierz Gajda, ks. Kamil Kęsik, ks. Rafał Kipigroch, ks. Szymon Klimczak, ks. Łukasz Mazurek, ks. Piotr Molenda, ks. Łukasz Połacik, ks. Marek Skrzypczyk, ks. Stanisław Śleziak i ks. Michał Woźniak.

Według ostatnich dostępnych danych, w archidiecezji częstochowskiej posługuje niemal 700 księży diecezjalnych i prawie 200 księży zakonnych.

JS