W piątek 16 czerwca o godz. 20.00 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie odprawione zostało wyjątkowe nabożeństwo, podczas którego modlono się o uświęcenie kapłanów. Modlitwie oraz nauczaniu przewodniczył ks. Remigiusz Lota. Miejsce w jakim odbyło się nabożeństwo nie jest przypadkowe, ponieważ dzień po zakończeniu dawnej oktawy Bożego Ciała przeżywamy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, pod którego wezwaniem jest właśnie parafia, goszcząca kapłanów.

Ks. Remigiusz Lota wyjaśnia jak ważna jest modlitwa o uświęcanie kapłanów:

– Kapłani modlą się codziennie sami czy ze swoimi wiernymi o swoje uświęcenie. Ale jest taki jeden dzień, jakim jest uroczystość Serca Pana Jezusa, kiedy spotykamy się wspólnie i poprzez  modlitwę i adorację doświadczamy miłości Serca Pana Jezusa, tworząc przestrzeń uświęcania dla nas.

Dlaczego uroczystość najświętszego Serca Jezusa to moment, w którym szczególnie patrzymy w serce Chrystusa? Odpowiada ks. Adam Polak:

– Kult Serca Pana Jezusa jest głęboko eucharystyczny i bardzo mocno związany z postacią św. Małgorzaty Alacoque. Zwłaszcza wiek XIX był czasem wielkiego rozkwitu nabożeństw ku czci  Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od kilkudziesięciu lat jest również dniem modlitwy o uświęcenie serc kapłańskich. Przez cały czerwiec powtarzamy modlitwę:” Jezu cichy i pokornego serca uczyń serca nasze według Serca Twego” – to odnosi się to do wszystkich, a szczególnie takie serce jak Jezus powinien mieć kapłan.

Ks. Polak wyjaśnia również czym cechuje się serce Chrystusowe:

– Serce Jezusowe to przede wszystkim takie, które potrafi kochać, nawet dać się przebić, co jest miłością ofiarną oraz być pokorne. To jest również serce, które szuka i raduje się kiedy odnajdzie. 

Ks. Michał Jędrzejski, wikariusz parafii Matki Bożej Częstochowskiej, dzieli się refleksjami na temat czerwcowej uroczystości:

– Przyszedłem z dwóch powodów, czyli Pana Jezusa oraz innych księży. Uświęcenie dzieje się przez Serce Pana Jezusa oraz obecność drugiego człowieka. 

Nabożeństwo zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólna modlitwa oraz odśpiewanie apelu jasnogórskiego.

Posłuchaj nauczania ks. Remigiusza Lota tutaj

Dzień uświęcenia kapłanów przeżywano we wszystkich kościołach archidiecezji częstochowskiej, wspólnotowo łącząc się szczególnie w kościołach: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie (Stradom); Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku (Kowalowiec); Św. Józefa w Wieluniu; Bazylice św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content