Ekumenicznie, czyli razem – modlitwa w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Fot. Radio Fiat/BNO

Dobiega końca tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Trwające od 116 lat cykliczne święto ekumenizmu jest okazją do uczestniczenia we wspólnych modlitwach, nabożeństwach i konferencjach chrześcijan różnych wyznań. W archidiecezji częstochowskiej okres ten został zwieńczony Mszą św. w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Przewodniczący Mszy św. metropolita częstochowski abp Wacław Depo powiedział, że w obliczu trwających obecnie konfliktów jedność jest nam szczególnie potrzebna. Dodał też, że modlitwa ekumeniczna musi trwać nieustannie, a nie tylko przez kilka dni w roku.

– Kończy się tylko tydzień wyznaczony już od przeszło stu lat na drodze budowania i szukania jedności. Ta modlitwa jest jednak tak naprawdę codzienną modlitwą Kościoła. Uważam, że są to dary modlitwy każdej wspólnoty Chrystusa, niezależnie od tego, jakie nosi imię. To Jezus jest naszym jedynym zbawicielem człowieka oraz świata i musimy się w Nim jednoczyć – powiedział metropolita częstochowski.

W homilii abp Wacław Depo przypomniał, że wiara chrześcijańska to nie tylko spotkanie i dialog, ale także jedność i posłuszeństwo w wierze Bogu, które w żaden sposób nie jest ubezwłasnowolnieniem dla człowieka.

– […] Posłuszeństwo dla człowieka wierzącego nie oznacza rezygnacji z własnej wolności, ani też z należnych mu praw. Trzeba to zaznaczyć, zwłaszcza w czasach naszej konfrontacji wszelkiego rodzaju zakrętów czy wirusów wiary, proponującą drogę poza Chrystusem, poza Jego Kościołem i wbrew Jego nauczaniu […] – głosił do zgromadzonych wiernych abp Wacław Depo.

W ekumenicznym nabożeństwie uczestniczył ks. Krzysztof Michałek-Góral, proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej w Kleszczowie i Kudowie-Zdroju. Duchowny wyraził nadzieję, że na terenie archidiecezji częstochowskiej spotkania na tle ekumenicznym będą odbywały się cyklicznie.

– Mamy co prawda ustalone ramy czasowe, które określają nasze wspólne modlitwy, ale byłoby źle, gdyby ograniczały się one tylko do tego czasu. Dlatego rozpoczynając każdy nowy rok kalendarzowy, prosimy w styczniu o to, żeby modlitwy o jedność chrześcijan i o wspólną drogę, trwały przez cały rok. Planujemy, aby w naszej lokalnej ekumenii tak było. Pragniemy, by mimo naszych codziennych obowiązków realizować raz w miesiącu takie modlitewne spotkania – mówił ks. Krzysztof Michałek-Góral.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbył się pod hasłem: „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego” (Łk 10,27). W archidiecezji częstochowskiej Tydzień ten zainaugurowano nabożeństwem Słowa Bożego w kościele Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Wierzchowisku.

BNO

 

>>Homilia abp. Wacława Depo<<

 

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Ekumenicznie, czyli razem – modlitwa w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Skip to content