Z modlitwą o jedność ponad podziałami

Fot. Radio Fiat/BNO

W niedzielę 14 stycznia w archidiecezji częstochowskiej rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zainaugurowało je nabożeństwo Słowa Bożego w kościele Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Wierzchowisku.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz został zorganizowany w 1908 roku. Oznacza to, że już po raz 116. duchowni oraz wierni uczestniczą we wspólnym ekumenicznym Nabożeństwie. W modlitwie uczestniczył m.in. ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

– Praktykujemy to, co jest charakterystyczne dla tygodnia ekumenicznego, mianowicie gościnną wymianę kaznodziejów, gdzie w Kościele Katolickim kazanie głosi pastor ewangelicki, co jeszcze kilka dekad temu było nie do pomyślenia, aby zapraszać do Kościoła Katolickiego przedstawiciela innego Kościoła chrześcijańskiego. Jest to owoc ekumenizmu w naszej polskiej rzeczywistości – powiedział ks. dr Jarosław Grabowski.

W modlitwie uczestniczył również ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie. Duchowny przypomniał, że wspólnym mianownikiem wszystkich wyznań jest Jezus Chrystus, który zjednoczył Kościół już na samym początku jego istnienia.

– Musimy zdać sobie z tego sprawę, jako osoby wierzące, że pierwotny Kościół (ten, który powstał w dniu Pięćdziesiątnicy) był już Kościołem ekumenicznym. Byli tam Partowie, Medowie, ludzie z Frygi, Kapadocji oraz innych stron świata – mówił duchowny.

W wygłoszonym kazaniu ks. Adam Glajcar mówił m.in. o tym, że Chrystusowi zależy na zbawieniu każdego człowieka, bez wyjątku i ponad wszelkimi podziałami.

– […] Bogu zależy na każdym człowieku, dlatego że w każdym człowieku znajduje się Boża cząstka. Jesteśmy stworzeni na obraz i Boże podobieństwo. Nie dziwmy się zatem, że ten miłujący, dobrotliwy Bóg i Ojciec, chce z nami spędzać całą wieczność. Chrześcijaństwo, chociaż jest podzielone, w swojej pierwotnej wersji nie zna podziałów. To grzech, ludzka pycha, duma i zarozumiałość doprowadziły do tego, że Chrześcijanie potrafią patrzeć na siebie złowrogim wzrokiem […] – wygłaszał ks. Glajcar.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest obchodzony w dniach 18-25 stycznia. Centralne nabożeństwo odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia w polskokatolickiej katedrze św. Ducha w Warszawie. Postanowiono, aby ofiary zbierane w trakcie nabożeństw zostały przekazane na projekt: „Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Niemczech”, w którym od ponad 25 lat biorą udział oficjalni przedstawiciele Kościołów ewangelickich, prawosławnych i rzymskokatolickiego z państw projektu.

BNO

 

>>Kazanie ks. Adama Glajcara<<

 

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Z modlitwą o jedność ponad podziałami

Skip to content