W poniedziałek, 1 kwietnia rozpoczęły się rekolekcje dla kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Mają one przygotować duchowo księży na peregrynację kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej, która rozpocznie się już 6 kwietnia w Wieluniu.
Przewodniczący Zespołu ds. NE ks. Michał Krawczyk wyjaśnił, że rekolekcje dla kapłanów są bardzo ważnym elementem przygotowania do wielkiego dla archidiecezji wydarzenia:
– Niezmierna radość ogarnia nasze serce, dlatego że około 300 kapłanów bierze udział w dwóch turach, w rekolekcjach, które mają nas przygotować do peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Rozpoczęliśmy o 19. prelekcje przygotowali kapucyni Jan i Artur oraz małżeństwo Małgosia i Rafał Dudzińscy. Tematyka opiera się o Słowo Boże, a dokładniej tajemnicę zmartwychwstania i życia nią na co dzień.
– Przed nami w archidiecezji dwie wielkie uroczystości. Najważniejsza to peregrynacja cudownej kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która się wpisuje w równocześnie w setne urodziny Kościoła Częstochowskiego. – zauważył bp Andrzej Przybylski i dodał – Wierzymy, że to nie będą tylko obchody rocznicowe, świętowanie takich czy innych pięknych przeżyć, ale będzie to przede wszystkim okazja do nawrócenia. Myślę, że to jest największe pragnienie Matki Bożej, która będzie nas nawiedzać, żebyśmy po prostu wrócili jeszcze bardziej do takiej osobistej, głębokiej relacji z Panem Bogiem. Chcemy, żeby to było dzieło nawrócenia dla całej diecezji. Zaczynamy od siebie. Na powitanie Matki Bożej w Wieluniu 6 kwietnia, my kapłani tydzień wcześniej, spotykamy się w seminarium na swoich rekolekcjach właśnie po to, żeby trochę się odnowić, trochę się przygotować duchowo. Wiemy z Pisma Świętego, że jubileusz to jest niesłychanie ważne wydarzenie w życiu wspólnoty kościelnej.
Prelekcję podczas pierwszego dnia rekolekcji wygłosił do zgromadzonych kapłanów o. Artur Pokrzywa OFMCap – kapucyn i egzorcysta z Archidiecezji Wrocławskiej – 40 dni biegliśmy w trudzie, zmęczeniu, katechizując, prowadząc rekolekcje, poszcząc, chodząc na nabożeństwa Wielkiego Postu. Biegliśmy i co? I doszliśmy do pustego progu. Nie ma Go tutaj. Zmartwychwstały jest tam. Odruchem naturalnym zmęczenia jest poddać się. Teraz trzeba odpocząć. 40 dni biegłem. 40 dni zmierzałem do pewnego punktu. Okazuje się, że ten punkt, to miejsce jest puste. – zwrócił uwagę duchowny – Ile w tym czasie robiłeś dla swoich parafian, których Bóg postawił na twojej drodze, dał ci za nich odpowiedzialność. Traktowałeś to z ogromną powagą, z ogromnym respektem, wykonując to wszystko, co Bóg ci powierzył. Ale ten moment jest pytaniem o to, że dobiegłeś do prostego grobu i co dalej. Bardzo często okres paschalny nam przecieka przez palce. To jest czas, który w jakimś stopniu pozostaje niewykorzystany. Wielki Post odciska się takim tradycyjnym znamieniem, natomiast okres Wielkanocy jest jakby tym czasem, którego nie wykorzystujemy. Jednak to jest ten moment, to jest ten czas, w którym Bóg cię zaprasza do kolejnego etapu, gdzie masz biec, iść, czołgać się, ale już teraz dla siebie. Bo to jest moment, który kończy się zesłaniem Ducha Świętego. To jest to wydarzenie, do którego zmierzamy, bo albo mamy Ducha Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, albo Go nie mamy. Nie ma stanu pośredniego.
Rekolekcje dla kapłanów potrwają do 5 kwietnia. Dzień później rozpocznie się peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej archidiecezji. Inauguracja będzie miała miejsce o godz. 10 na Placu Legionów w Wieluniu.