Ignacjański rachunek sumienia tematem spotkania formacyjnego w Radiu Fiat

W czwartek, 18 kwietnia wspólnota Radia Fiat po raz kolejny przeżywała spotkanie formacyjne. Mszę św. odprawił oraz nauki wygłosił o. Barłomiej Hućko SJ.

Nas bardziej gorszy Boga bliskość i przystępność, że to jest aż na taką skalę. – podkreślił jezuita w wygłoszonej homilii – Przecież my chcemy Boga bronić przed niektórymi, żeby nie mieli przystępu do Niego, bo On chce być aż tak bliski, aż tak rozdawany, aż tak bez warunków, że nam się to nie mieści w głowie. Nie Bogu, nam. Nam się to nie mieści w głowie, więc Jan pokazuje, jak człowiek się gorszy jego bliskością, tym, że on jest taki bliski i taki na wyciągnięcie ręki, na odległość pocałunku, jakby to powiedział prorok Ozeasz.

Konferencja, która rozpoczęła się tuż po Mszy św., oscylowała wokół duchowości ignacjańskiej. Tematem przewodnim był rachunek sumienia według Ignacego Loyoli:

– Mamy w życiu wewnętrznym dwa kierunki, które jeżeli nie są obsłużone, to jest się strasznie na powierzchni w swoim doświadczeniu wewnętrznym. Pierwszy kierunek – uczę się życia, czerpiąc z modlitwy, bo jak ja nie czerpię ze Słowa Bożego, to skąd ja mam wiedzieć jaką ja mam być kobietą, matką, żoną, szefową itd. I podobnie jako mężczyzna. Skąd ja mam to wiedzieć? W którym kierunku się rozwijać? Kogo otoczyć moją życzliwością, opieką itd. Muszę to wysłuchać w Słowie Bożym. I teraz to pokaże medytacja, czyli gdzie ja mam iść, tak jak Filip dzisiaj w czytaniach, w co ja mam zainwestować – w siebie swoje siły, swój czas. I na koniec dnia wracamy z powrotem do siebie, do źródła, do Boga albo do siebie przy Nim. To nazywamy właśnie tym badaniem świadomości, czyli ignacjańskim rachunkiem sumienia. Czyli zobaczcie, dopiero jak mamy te dwa kierunki w życiu, to mamy całe życie zamknięte klamrą, czyli idę w życie, słowo na przykład usuwa lęk, nie bójcie się, idźcie i wracamy z całym materiałem życia do siebie i do Pana Boga.

Poprzednie spotkanie formacyjne odbyło się w kościele św. Kazimierza Królewicza. Tematyką nawiązywało do Wielkanocy. Nauki rekolekcyjne wygłosił ks. Łukasz Połacik, proboszcz parafii św. Kazimierza Królewicza oraz o. Bartłomiej Hućko SJ.

Skip to content