Mszą św. sprawowaną 3 czerwca w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo rozpoczął się na Jasnej Górze II Ogólnopolski Kongres Różańcowy, któremu towarzyszy X Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Po Eucharystii nastąpiło otwarcie sympozjum, w którym uczestniczył m.in. sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów abp Giovanni Pietro Dal Toso.

Jasnogórskie spotkanie to forma dziękczynienia Polaków za beatyfikowaną w maju Paulinę Jaricot, założycielkę Żywego Różańca i Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Hasłem Kongresu stały się więc słowa błogosławionej: „Uczynić różaniec modlitwą wszystkich” – tłumaczy abp Wacław Depo:

– Różaniec jest streszczeniem Ewangelii. W niej na pierwszym miejscu jest Chrystus, a obok Jego matka. Rozpoczynając Pielgrzymkę Żywego Różańca oraz Kongres Różańcowy idziemy więc do matki, a poprzez nią idziemy do Chrystusa.

Jak podkreśla abp Giovanni Pietro Dal Toso – modlitwa pielgrzymów oraz organizacja takich wydarzeń, jak Kongres Różańcowy, stanowią w dzisiejszych czasach wspaniałe świadectwo wyboru Chrystusa:

– To wspaniała inicjatywa poświęcona żywemu różańcowi. Tym bardziej w tym roku, kiedy świętujemy beatyfikację Pauliny Jaricot. Jakie są moje oczekiwania i nadzieje? Myślę, że to spotkanie rozbudzi współpracę pomiędzy żywym różańcem i papieskimi dziełami misyjnymi.

– Poprzez spotkanie na Jasnej Górze chcemy pokazać, że siła dzisiejszego świata tkwi w różańcu świętym – tak o Kongresie oraz Pielgrzymce Żywego Różańca mówi Moderator Krajowy Żywego Różańca ks. Jacek Gancarek:

– Chcemy pokazać Polsce i całemu światu, jak ważny jest różaniec do kształtowania naszej wiary. Pokazać, jak ważny jest on dla rodzin i pokoju na świecie.

W czasie Kongresu uczestnicy wysłuchali prelekcji m.in. dr Wincentego Łaszewskiego oraz ks. dr. Bogdana Michalskiego, który przygotował dla słuchających wykład o tytule „Bł. Paulina Jaricot cała dla Kościoła, cała dla misji”:

– Paulina Jaricot jest dla nas wzorem, z którego powinniśmy czerpać. Jest wzorem dla dzisiejszej działalności misyjnej i żywego różańca. Jej życie pokazuje, że była bardzo związana z Kościołem. Była posłuszna przede wszystkim swojemu spowiednikowi, który pokierował nią tak, że przyszły wspaniałe owoce.

Trzecim z prelegentów pierwszej części jasnogórskiego spotkania był ks. prof. Marek Tatar, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który poruszył kwestię różańca w temacie kontemplacji oraz apostolatu:

– Temat jest bardzo obszerny. Dotyka dwóch bardzo ważnych rzeczy – pogodzenia różańca jako modlitwy medytacyjno-kontemplacyjnej z apostolstwem. Paulina Jaricot wspaniale połączyła dzieło rozkrzewiania wiary z modlitwą różańcową

Ideą Ogólnopolskiego Kongresu Różańcowego jest zjednoczenie wielu wspólnot działających w Polsce, które szerzą modlitwę różańcową.

4 czerwca odbędą się centralne uroczystości pielgrzymkowe. O godz. 11.30 na jasnogórskim Szczycie sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za beatyfikację Pauliny Jaricot oraz 200-lecie Dzieła Rozkrzewiania Wiary koncelebrowana m.in. przez abp. Wacława Depo, abp. Dal Toso oraz bp. Jana Piotrowskiego, przewodniczącego Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji.

ABK

Skip to content