Niższe Seminarium – Liceum Humanistyczne w Częstochowie rozpoczęło swój 72. rok szkolny. Uroczystość inauguracji roku 2023/2024 odbyła się we wtorek 5 września. Eucharystii, rozpoczynającej obchody, przewodniczył metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

Chociaż uczęszczanie do niższego seminarium nie jest równoznaczne z przyjęciem drogi duchownego, tak zdaniem abp. Depo należy prosić Ducha Świętego, aby placówka nadal pozostała kuźnią powołań do sakramentu kapłaństwa: – Sam wybór Liceum Ogólnokształcącego na bazie Niższego Seminarium Duchownego pokazuje, że ktoś rozpoznaje siebie również na drodze formacji kapłańskiej. Oczywiście, nie jest to droga wymagana, lecz mam nadzieję, że cztery lata nauki w tym murach, za pomocą Ducha Świętego, pomogą wielu uczniom odnaleźć w sobie to powołanie.

Jak zauważa rektor liceum, ks. prałat dr Jerzy Bielecki, wraz z nadejściem nowego roku szkolnego, pojawiają się nowe obowiązki i szanse: – Wakacje dobiegły końca. Tym samym zakończył się rok szkolny 2022/23. Nowy rok szkolny zaczynamy w duchu zmian. Pierwsza zauważalna to zmiana nazwy szkoły. Od 1 września 2023 roku szkoła nosi nazwę: Niższe Seminarium – Liceum Humanistyczne w Częstochowie z internatem. Nauczanie i wychowanie realizowane w Niższym Seminarium opiera się na chrześcijańskiej wizji człowieka, głoszonej przez Kościół Katolicki i ma na celu pełny rozwój osoby, Główne filary realizacji rozwoju osobowego ucznia to edukacja humanistyczna, formacja religijna i wychowanie patriotyczne.

Zdaniem ks. Michała Cichonia, prefekta NS – LH, mimo ogromu zmian, wyzwania, z jakimi będzie mierzyć się szkoła, nadal pozostają takie same: – Wyzwania, które stoją przed naszą szkołą, w zasadzie są każdego roku te same, to znaczy musimy pogłębić swoją wiedzę, jak w każdej placówce edukacyjnej. Jednak zależy nam także na pogłębianiu wiary naszych podopiecznych oraz nauczeniu szacunku, do wartości humanistycznych – prawdy, dobra i piękna.

Nauczyciel liceum, prof. Marek Noszczyk, opowiada o licznych zaletach oraz wysokim poziomie kształcenia placówki: – Poziom jest wysoki, szczególnie jeżeli chodzi o wychowanie patriotyczne, religijne. Nasze liceum to chyba jedyna placówka w Częstochowie, w której uczymy języka łacińskiego na bardzo wysokim poziomie. Ten poziom związany jest także z faktem, że szkoła zatrudnia też wykładowców akademickich do tych przedmiotów humanistycznych.

Dla Szymona, ucznia czwartego roku, nauka w NS – LH była nie tylko okresem zdobywania rzetelnej wiedzy, ale i rozpoznawania swojego własnego powołania kapłańskiego: – Jeżeli ktoś tylko czuje w sobie nawet nie pewność, ale choćby cień możliwości, że ta droga, to jest droga kapłańska, to niższe seminarium jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Dlatego że po tym seminarium, po tej szkole nie ma obowiązku pójścia drogą kapłańską, jest to wyłącznie droga rozeznania, czy ta opcja życia jest dla mnie, czy to rozwiązanie pasuje do mojej osobowości.

Ks. Cichoń ma dla pierwszoklasistów kilka cennych porad: – Pierwsza sprawa, żeby się nie bać, bo zawsze pierwsza klasa wiąże się z czymś nowym, jeszcze nieznanym. Ale pomimo tych różnych stresów, obaw, które mamy w sobie, gdy zaczyna się coś nowego, warto sobie przypomnieć te słowa, które często Chrystus mówi w Ewangelii: Nie bójcie się, nie lękajcie się. To samo powtarzał nam przecież wielokrotnie Jan Paweł II. Więc pierwsza sprawa, nie bać się, a po drugie zaufać tym, którzy są razem z nami, czyli nauczycielom, profesorom, tym, którzy pracują w szkołach, rodzicom, bo oni naprawdę chcą dla nas dobra.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na salę gimnastyczną, gdzie odbyło się m.in. ślubowanie uczniów klasy pierwszej, a także odśpiewanie hymnu „Bogurodzica”.

Całość homilii abp. Wacława Depo dostępna na stronie internetowej Radia Fiat.

Inauguracja roku szkolnego w Niższym Seminarium

Skip to content