Kapłani z Częstochowy i Zawiercia zgromadzili się w auli Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego, by przedyskutować wielkie wydarzenie, mianowicie zbliżającą się wielkimi krokami peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jednym z głównych poruszanych aspektów był sakrament pokuty i pojednania, mający przygotować wiernych do głębszego przeżywania nawiedzenia Maryi w poszczególnych parafiach.

Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo zaznaczył, że cel spotkania w tym roku jest ściśle związany z peregrynacją nie bez powodu – w końcu do rozpoczęcia tego wielkiego dla archidiecezji wydarzenia pozostało już tylko pół roku:

– Formacja stała kapłanów, która jest zaleceniem od Jana Pawła II z adhortacji o przygotowaniu do kapłaństwa i w ogóle w sakramencie kapłaństwa zobowiązuje nas do regularnych spotkań. My to nazywamy spotkaniami rejonowymi. Dzisiaj jest pierwsza grupa, czyli Częstochowa i Zawiercie, a następnie za dwa tygodnie będzie kolejny region, jakim jest Radomsko i Wieluń. W tym roku chcemy uwrażliwić kapłanów na sprawowanie sakramentu pokuty i zyskiwanie potrzebnych łask i odpustów związanych z przyszłą peregrynacją Matki Bożej jasnogórskiej po naszej diecezji. Czyli by przygotowanie do samego przyjęcia Matki Bożej w parafiach i we wspólnotach było głęboko przeżyte poprzez rekolekcje, misje i tym samym skorzystanie z sakramentu pokuty, która wtedy to forma przygotowuje nas bardzo głęboko na przeżycie i na związanie się i konsekwentnie wyznawanie wiary życia.

Podczas spotkania obecny był również bp Andrzej Przybylski, który wyjaśnił, że przygotowania do peregrynacji odbywają się na wielu płaszczyznach:

– Wszyscy przygotowujemy się do tych wielkich wydarzeń przez różnego rodzaju spotkania, zebrania i aktualnie przeżywamy tak zwane jesienne spotkania duszpasterskie dla księży z poszczególnych regionów. Dzisiaj jest takie spotkanie w seminarium dla grupy księży z dwóch regionów naszej archidiecezji i ono właściwie poświęcone jest kilku ważnym tematom.

Ks. Krzysztof Nykiel, regens penitencjarii apostolskiej, wygłosił prelekcję, której motywem przewodnim był sakrament pokuty i pojednania w kontekście zbliżającej się peregrynacji. Duchowny zauważył, że kapłani powinni nie tylko wiernych nakłaniać do przystępowania do spowiedzi, by ci z czystym sercem przeżywali nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej w swoich parafiach, ale również sami powinni z tego sakramentu na bieżąco korzystać:

– Gdy mowa o odnowie duchowej, o uzdrowieniu i odrodzeniu, o przemianie naszego życia, jak to powie św. Paweł: „już nie żyję ja, ale żyje we mnie Chrystus”; aby na nowo żył w nas Chrystus, abyśmy stawali się, powiedzmy sobie szczerze, coraz bardziej Chrystusowi, to nie powinno, w tym czasie nawiedzenia zabraknąć spotkania z miłosierną miłością Boga w sakramencie pokuty i pojednania. Taka idea i prośba też przyświecała księdzu arcybiskupowi – bym podczas tego naszego jesiennego spotkania duszpasterskiego pochylił się wraz z wami, nie tylko jako regens Penitencjarii Apostolskiej Trybunału Miłosierdzia. W końcu też jestem kapłanem, też jestem słabym grzesznikiem potrzebującym miłosierdzia i posługuję w konfesjonale. Stąd też abym pochylił się wraz z wami nad ważnością i znaczeniem tegoż sakramentu w naszym kapłańskim życiu, w życiu naszych wiernych, w życiu Kościoła i w naszych duszpasterskich programach i działaniach. Przecież to przygotowanie do drugiego już nawiedzenia Matki Najświętszej w Archidiecezji Częstochowskiej też musi być zaprogramowane, zaplanowane i stąd też niepodobne, żeby zabrakło w tym dobrze przeżywanego sakramentu pokuty i pojednania.

Kustosz o. Dariusz Nowicki wyjaśnił, jak będzie wyglądał szczegółowy program nawiedzenia w poszczególnych parafiach:

– Takich praktycznych wskazań dotyczących nawiedzenia w parafiach. Co do kaplicy, obrazu, tego dnia nawiedzenia. Od takiej strony praktycznej z mojego doświadczenia, które już mam. Kwestia obrazu, jak to wygląda w parafii, przyjazd kaplicy do parafii i cała doba nawiedzenia, propozycja dla księży, jak to przeżyć, jak to zorganizować.

„Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin” to hasło, które będzie przyświecać peregrynacji, która w archidiecezji częstochowskiej rozpocznie się 6 kwietnia 2024 roku, a zakończy – 2 maja 2025 roku.

LN

Galeria: Radio Fiat

Rejonowe spotkanie dla kapłanów w WMSD

Skip to content