„Jest to zaczerpnięcie ze skarbca Bożego miłosierdzia” – odpust w parafii św. Stanisława Kostki

W poniedziałek 18 września, w kalendarzu liturgicznym Kościoła, obchodzone jest święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci oraz młodzieży. Z tej okazji w parafii św. Stanisława Kostki w Częstochowie, stanowiąc zwieńczenie Triduum obchodów na cześć świętego, została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. dr Kamil Zadrożny.

Św. Stanisław Kostka to jeden z katolickich patronów Polski, który w swojej pieczy ma dzieci, młodzież, ale i służbę liturgiczną ołtarza, inaczej ministrantów oraz lektorów. O tym, dlaczego ten młody 18-letni jezuita został kanonizowany, mówi celebrans Mszy św., ks. Zadrożny: – Św. Stanisław Kostka został kanonizowany m.in. za sprawą swojej heroicznej miłości do Pana Jezusa oraz Ewangelii. Jako młody chłopak postawą swojego życia zachęcał także innych, inspirował ich do wiary. Był przykładem na to, że można żyć słowem Boga! Mimo swojego krótkiego, burzliwego życia udowodnił, że jest człowiekiem Jezusa!

Jak zaznacza, ten żyjący niemalże pół tysiąclecia temu nastolatek, może być wzorem do naśladowania także i dzisiaj: – Św. Stanisław Kostka to patron na nasze czasy, ponieważ święci nigdy się nie dezaktualizują. Życie zgodnie z zasadami Ewangelii jest dla nas współcześnie ważną lekcją. Lecz św. Stanisław Kostka to nie tylko pewien wzór, do którego staramy się dojść, ale i orędownik naszej sprawy, zwłaszcza dzieci i młodzieży. 

Msza odpustowa stanowiła zwieńczenie Triduum św. Stanisława Kostki, które dla parafii stanowiło wielkie wydarzenie, o czym mówi proboszcz, ks. Remigiusz Lota: – Przez dwa poprzednie dni kontemplowaliśmy różne aspekty świętości Stanisława Kostki, a dzisiaj, poniedziałek 18 września, wraz z całym Kościołem dziękujemy za tego świętego, naszego patrona, który opiekuje się całą parafią! Zwłaszcza naszymi dziećmi, młodzieżą, ministrantami oraz lektorami, którzy są z nami każdego dnia i czują się niejako współodpowiedzialni za powodzenie naszej wspólnoty.

Ks. Grzegorz Borowik, wikariusz parafii św. Stanisława Kostki, zaznacza, że podczas swojej posługi duszpasterskiej oraz nauczycielskiej wśród młodzieży, posługuje się przykładem życia świętego jezuity na co dzień: – Staram się kłaść duży nacisk na postać św. Stanisława, ponieważ moim zdaniem jest to pewien wzór dla wszystkich, chcących podążać drogą Chrystusa, zwłaszcza młodych. Co ważne, dzieci interesują się swoim patronem, chcą poznawać jego życie, dokonania, postawy, które przedstawiał. Jest to bardzo szczęśliwe i budujące.

Lecz co na temat św. Stanisława myślą jego podopieczni, czyli ministranci oraz lektorzy? O to zapytaliśmy Michała i Pawła z liturgicznej służby ołtarza: – Myślimy, że postać św. Stanisława Kostki dodaje nam wytrwałości oraz siły w naszej posłudze, ale i życiu codziennym. Zmagając się w szkole, lub w pracy ze światem zewnętrznym oraz jego zagrożeniami, nasz patron dodaje nam otuchy. 

W ramach Eucharystii został przyznany także odpust całkowity dla wszystkich wiernych, co tłumaczy ks. Lota: – Pojęcie to oznacza darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Przebaczenie grzechów nie uwalnia od kary doczesnej na ziemi lub w czyśćcu. Przynosi je dopiero odpust, którego udziela Kościół. Oczywiście pod pewnymi warunkami, jak np. uczestnictwo w konkretnej Eucharystii i przyjęcie komunii świętej.

Msza św. zakończyła się wystawieniem relikwii św. Stanisława, których błogosławieństwo mógł otrzymać każdy chętny wierny.

Całość homilii wygłoszonej przez ks. Zadrożnego dostępna jest na stronie internetowej Radia Fiat.

Odpust w parafii św. Stanisława Kostki, 18.09.2023

Skip to content