Jesteście twarzą Jezusa w Kościele! – bp Andrzej Przybylski do młodych w Lizbonie

W drugim dniu katechez, w kościele San Jose, w dzielnicy Lizbony Olivais Sul, w spotkaniu z młodymi pielgrzymami z Polski wziął udział Bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej animacji i zawiązania wspólnoty.

Młodzi w małych grupach dzielili własnym rozumieniem słów Maryi z wesela w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie” (J 2,5) Następnie kilku młodych opowiedziało o swoim zaangażowaniu w różne dzieła ewangelizacyjne i wolontariat.

W swojej katechezie bp Andrzej ukazał postać Maryi, jako wzór tego, co znaczy „czynić według Słowa Jezusa”. Wskazał na trzy postawy Matki Bożej – jej wstawiennicza prośba, jako wyraz modlitwy, bycie nieustannym uczniem słuchającym Bożego Słowa i na koniec – być sługą Boga i ludzi potrzebujących. „Żeby służyć nie po swojemu i nie według własnej woli trzeba zacząć od modlitwy i słuchania Słowa Bożego – powiedział bp Przybylski – Często nie mamy owoców naszej działalności we wspólnotach, w Kościele czy w prywatnym życiu, bo nie robimy tego według planu Boga, ale według własnego scenariusza i własnych pomysłów”.

Po katechezie młodzi podjęli dialog z biskupem. Pytali m.in. o granice zaufania Bogu i ludziom, o to, czy istnieje ślepe posłuszeństwo i co to znaczy być posłusznym, o możliwość dyskutowania z samym Panem Bogiem, o możliwość wpływania na zmianę Bożych decyzji, o to, jak i kiedy podjąć decyzję o swoim powołaniu. Drugi dzień katechez zakończył się wspólną Eucharystią, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Nawiązując do przypowieści o sieci pełnej ryb kaznodzieja, wskazał na Kościół, który jest taką siecią, która wyciąga nas z morza tego świata w stronę nieba. „Kościół jest jak sieć, w której jest pełno różnych ryb i jest dla każdej z nich miejsce w sieci Kościoła, bo każdemu daje on szansę na nawrócenia aż do końca. (…) Kościół w dzisiejszym świecie ma bardzo różną twarz, ale na tym właśnie polega wielkie zaufanie Boga do ludzi. Jesteśmy twarzą Jezusa w Kościele”. Na koniec swojej homilii bp Andrzej poprosił młodych, aby nigdy nie odłączyli się od sieci Kościoła, ale przez swoje życie według słowa Jezusa byli piękną i młodą twarzą Jezusa w Kościele.

Skip to content