„Vivat Jezus!” – hasło Rycerzy Kolumba wybrzmiało w poniedziałek 30 października w kościele św. Barbary Dziewicy i Męczennicy w Wieluniu. Okazją do świętowania było poświęcenie sztandaru lokalnej Rady Rycerzy Kolumba im. św. Jana Pawła II. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i dokonał poświęcenia sztandaru abp Wacław Depo.
Metropolita częstochowski jest również kapelanem stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce, dlatego nie mogło go zabraknąć na tak ważnej dla koła uroczystości. Jak sam podkreślił, sprawy związane z działalnością tego świeckiego zakonu są mu bardzo bliskie:
– Ja przyznam, że kiedy myślę dzisiaj o zakonie Rycerzy Kolumba, to mi się nasuwa słowo odpowiedzialność, dlatego że trzeba sięgać do źródeł, czyli do samego zamysłu księdza, już dziś błogosławionego, Michaela Mcgivneya, który właśnie dostrzegał troskę i odpowiedzialność przede wszystkim rodziny. I to właśnie w takich sytuacjach, kiedy rodzina traciła kogoś jednego z najbliższych i dlatego zostawała nieraz na skraju nędzy, dlatego to zjednoczenie się wokół tej pomocy i dostrzegania najuboższych, a zwłaszcza dzieci, rodzin, robotników, którzy tam w Ameryce wtedy byli jednak taką klasą drugorzędną czy trzeciorzędną, to wtedy dopiero ta troska duszpasterska księdza Mcgivneya, ona przeniosła się na takie strzeżenie pewnych odcinków jego pracy i jednoczenia właśnie mężczyzn wokół siebie poprzez modlitwę, jedność, patriotyzm. Do każdego z tych słów należy dołączyć słowo odpowiedzialność. Odpowiedzialność pokazuje, że jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi przed Bogiem i pomiędzy sobą. Dlatego ja się bardzo cieszę, że kolejne rady powstają na terenie mojej archidiecezji. W Wieluniu jest również kolejna grupa, która przyczynia się do takiej troski, chociażby teraz związanej czy to z wojną na Ukrainie, czy z potrzebami, które tutaj są odczytywane.
W pierwszych słowach homilii abp Wacław Depo udzielił odpowiedzi na pytanie – czym jest, a właściwie kim jest Kościół? Kościół to społeczność ludzi, którzy podchodzą pod krzyż i wpatrują się w Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego:
– W całym świecie, zwłaszcza medialnym, możecie usłyszeć słowo Kościół, odmawiane na wiele przypadków. A przede wszystkim w mediach słyszymy o tajemnicy uderzeń w Kościół, pokazywania tego czy innego zła, które się dzieje. Bo Kościół obok Chrystusa jest Kościołem ludzi. A Chrystus powiedział bardzo wyraźnie: Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych ale grzeszników. Nie zdrowi potrzebują lekarza, lecz chorzy, którzy się źle mają. Dzisiejszy obraz wyprostowania za łaską dotknięcia Chrystusowego owej kobiety od 18 lat chorej jest dobitnym przykładem, że wspólnota ludzi wpatrujących się w Jezusa, słuchających Jego słów, przyjmujących Jego ciało i krew, jest Kościołem.
Metropolita częstochowski zaznaczył, że nie mówimy – to jest Twój, czy mój Kościół, czy nasz Kościół, ale mówimy Kościół Chrystusowy. Apelował również, byśmy zastanowili się nad naszym miejscem w Kościele:
– Pierwszą bardzo ważną więzią, która tworzy nas na fundamencie Chrystusa, jest tajemnica naszego chrztu. To jest tajemnica pierwszej więzi każdego z nas z Bogiem na czas i na wieczność, bo rozumiemy, że przyjęliśmy chrzest nie tylko dla tego świata, ale właśnie po to, żeby żyć z Bogiem na wieki. Bardzo mocno podkreślam te słowa i często powtarzam: Jako chrześcijanie jesteśmy ludźmi przyszłości, ale przede wszystkim w Bogu. Nie pokładamy nadzieje w tym świecie. Dlatego święty Paweł dzisiaj przypomniał nam, że nie jesteśmy niewolnikami tego świata czy ciała, ale jesteśmy współobywatelami Boga, do którego możemy wołać Abba, Ojcze.
W kontekście zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych abp Depo przypomniał, że przez Chrzest Święty otrzymaliśmy obietnicę życia wiecznego:
– Wierzymy, że tylko Chrystus prowadzi nas drogą naszego życia od momentu naszego chrztu i posyła Ducha Świętego, w którym wołamy Ojcze. Dlatego idziemy na groby naszych bliskich, bo wierzymy, że nie tylko śmierć jest naszą rzeczywistością, ale jesteśmy już dzisiaj żyjącymi z Bogiem na wieki. Bardzo pięknie tę tajemnicę naszego związania z Bogiem nazwał papież Benedykt XVI, który powiedział, że Chrzest Święty jest jakby duchową tęczą nad nami, która łączy niebo z ziemią. Bardzo prosty obraz. Ale właśnie kiedy będziemy wpatrywać się w znak tęczy na niebie, spróbujmy to sobie przypomnieć, nie w kategoriach zjawiska natury, ale w kategoriach przede wszystkim związania każdego nas z Bogiem, bo nasze imię w tajemnicy Chrztu Świętego zostało zapisane u Boga.
Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski poświęcił sztandar Rycerzy Kolumba. Z wydarzenia, jak również ze współpracy z tą organizacją bardzo zadowolony jest proboszcz parafii ks. Jarosław Boral:
– Rycerze Kolumba dzisiaj mają szczególny taki dzień, 3 maja 2021 roku została powołana na Rada Rycerzy Kolumba, data nieprzypadkowa, wymagająca. I tutaj w takim krótkim czasie, jakby takim podsumowaniem sztandar, który jest pewnym wyznacznikiem, ale i zobowiązaniem do rozszerzania tego dzieła, a w parafii naprawdę są taką grupą, która potrafi dawać nową siłę, nowy motor napędowy, nie tylko ten pod kątem materialnym, ale przede wszystkim duchowym. Różnego rodzaju nabożeństwa, prowadzenie choćby rycerskiego różańca systematycznie przez cały rok, raz w miesiącu, w październiku częściej. Akcje, które prowadzą w tym momencie skierowane bardziej w stronę Litwy i rodzin polskich, które na Litwie mieszkają, dla konkretnych dzieci na Litwie. Także próbujemy nie tylko skupić się na własnym podwórku, jak często mówimy, ale dać coś z siebie dla tych naszych rodaków, którzy są za granicą na wschodniej ścianie. No niestety, sytuacja wiemy jaka jest, tutaj nie trzeba wiele mówić. Także ja może poprzez to też staję się odrobinę młodszy, wchodząc w kolejną grupę modlitewną, grupę, która potrafi ze mnie też wykrzesać pewne siły, które jeszcze dalej też są.
Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie rzymskokatolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza ponad 2 mln członków na całym świecie. W roku 2005, za namową Jana Pawła II i na zaproszenie wystosowane m.in. przez kardynała Józefa Glempa i kardynała Franciszka Macharskiego, Rycerze Kolumba przybyli do Polski i rozpoczęli działalność, zakładając sześć pierwszych rad z końcem 2006 r.