Jezus nawet na krzyżu nie przestał kochać – bp Andrzej Przybylski w kościele św. Jacka

Kościół stacyjny św. Jacka, 01.03.2021 r./fot. Zbyszek Derda Radio Fiat

Adoracją Najświętszego Sakramentu poprzedzona była Msza św., której w poniedziałek 1 marca w kościele św. Jacka przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Współcelebransami Eucharystii byli proboszcz parafii ks. Rafał Panek oraz wikariusz ks. Andrzej Wszołek. Kościół św. Jacka był kolejnym etapem inicjatywy częstochowskich kościołów stacyjnych, zapoczątkowanej przez abp. Wacława Depo.
Bp Andrzej Przybylski w rozmowie z Radiem Fiat zwrócił uwagę, że Msza św. jest bardzo ważna, ale równie ważna jest towarzysząca jej adoracja Najświętszego Sakramentu:
– Kościoły stacyjne są po to, żeby się trochę dłużej zatrzymać, a nie tak normalnie odprawić Mszę św. W związku z tym, ta praktyka obudowania takimi bardzo ważnymi rzeczami, jak adoracja czy spowiedź święta wokół Mszy św. w kościele stacyjnym jest bardzo różna. Formy są różne, ale pewnie ta sama rzeczywistość, czyli zatrzymanie się przy Jezusie, Jezusie Eucharystycznym, a w Wielkim Poście pamiętamy i chcemy sobie to przypominać, że to, co się dzieje na ołtarzu yo jest urzeczywistnienie Męki Pańskiej.
Proboszcz ks. Rafał Panek cieszył się, że kościół św. Jacka ponownie znalazł się wśród kościołów stacyjnych miasta Częstochowy:
– Odkąd jestem proboszczem kościół św. Jacka kościołem stacyjny, jest po raz drugi. Pierwszy raz rok temu. Udało nam się pandemią. Patrząc z perspektywy czasu mogę powiedzić, że ludzie pragną się spotkać na wspólnej modlitwie pomimo, że jest pandemia, jest ciężko. Ale chcą się modlić i inicjatywa kościołów stacyjnych jest dobrą inicjatywą.
Na zakończenie Mszy św. bp Andrzej Przybylski udzielił zgromadzonym w świątyni wiernym pasterskiego błogosławieństwa.

Homilia bp Andrzeja Przybylskiego:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2021/03/Bp_Przybylski_homilia_sw_Jacek_1_03_2021.mp3]

ZD