Jubileusz 100-lecia parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Kalei

Ksiądz Mariusz Foltyński, proboszcz, w rozmowie z Niedzielą w kontekście jubileuszu, który zgromadził wiele osób, zwrócił uwagę na istotę chrześcijańskiej wiary, iż człowiek wierzący powinien odnaleźć relację z żywym i kochającym Bogiem.

Ona przejawia się w życiu sakramentalnym. Uczestnicząc w Eucharystii, wchodzi się w głębszą relację z Bogiem i między sobą. To jest nasz skarb, on nadaje smak i sens naszemu życiu. I teraz chodzi o to, abyśmy z tym skarbem poszli do innych – zaznaczył duszpasterz.

Przepiękną uroczystość tak długoletniego istnienia parafii zainaugurowało poświęcenie krzyża jubileuszowego na skrzyżowaniu ul. Cmentarnej z ul. Słoneczną.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył biskup senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz.

Wypełniona po brzegi parafialna świątynia i plac wokół kościoła rozbrzmiewały modlitwą i pieśnią. Muzycznie uroczystość wsparła Schola Liturgiczna “Domine Jesu”·, która swoją pierwszą płytę nagrała właśnie w znanej ze znakomitej akustyki kalejskiej świątyni.

Liczne grono kapłanów, wśród nich ci, którzy kiedyś pełnili swoje duszpasterskie posługi w Kalei, władze samorządowe różnych szczebli, członkowie organizacji związanych z parafią, a przede wszystkim wierni, swoją obecnością podkreślili ważność wydarzenia.

Po nabożeństwie na placu obok kościoła rozpoczął się festyn z wieloma atrakcjami. Obok stoisk z łakociami i ciepłymi daniami stanęła estrada, na której pierwszy występ dał bp Długosz, zapraszając do tańca miejscowe parafianki.

Znakomita pogoda i radosny nastrój towarzyszyły parafianom i gościom aż do Apelu Jasnogórskiego.

W 1918 roku powstała idea utworzenia parafii w miejscowości Kalej. Za przyczyną Jana Brodziaka z Kalei, Jana Karwali i Władysława Przybylskiego z Szarlejki, powstał Komitet Kościelny na rzecz powołania nowej parafii. Na ten cel władze wydzieliły z państwowego majątku Kaleje 20 morgów ziemi. Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Anielskiej została erygowana w 1923 r. 14 października 1923 pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Bilski. Budowa kościoła w Kalei zaprojektowanego przez architekta Konstantego Sylwina Jakimowicza rozpoczęła się w czerwcu 1924 r. i trwała do 1927 r.

 

Źródło: Niedziela/Marian Florek
Źródło fotografii: Karol Porwich

 

Skip to content