Już po raz 28. na Jasnej Górze – Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych i Ubogich

Wyruszyli z Olsztyna pod Częstochową i pokonali 22 kilometry – w upale, który doskwierał tego dnia dotkliwie. Część dołączyła przy częstochowskim kościele św. Zygmunta. Na Jasną Górę w sobotę, 19 sierpnia dotarła 28. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych i Ubogich, zorganizowana przez Międzynarodowy Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”. Przyszło niemal pół tysiąca osób, w tym wielu pątników na wózkach.

Pielgrzymkę zakończyła Msza św. w Bazylice, której przewodniczył biskup senior Antoni Długosz. Wyraził ogromny entuzjazm, w związku z przybyciem dużej liczby pątników, mimo niewątpliwego trudu i wysiłku, jaki musieli włożyć w przebycie drogi do tronu Matki Bożej:

– Niezmiernie się cieszę, że ludzie specjalnej troski także pielgrzymują na Jasną Górę. Z wielką radością idą do Matki, która ich kocha. Wiedzą, że tu na Jasnej Górze znajdą ludzi, którzy się nimi zajmą.

Ks. Jacek Marciniec, jeden z organizatorów oraz duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych wyjaśnił, jakie przesłanie niosła tegoroczna pielgrzymka:

– W tym roku cały czas mówimy o Kościele, wobec tego z naszymi niepełnosprawnymi rozważaliśmy, że taki też jest Kościół, lecz równocześnie jest pełen mocy Bożej. Rozważaliśmy tę tajemnicę. Pan Bóg chce nas zbawiać, właśnie przez te skarby, które nam zostawił i też przez wspólnotę. Dzięki tym skarbom byliśmy w stanie pokonać te wszystkie trudy. Głosimy, że słaby, owszem, potrzebuje silnego, ale silny także potrzebuje słabego, by uczyć się miłości.

Podczas pielgrzymki osobom zaangażowanym w działalność dobroczynną na rzecz osób niepełnosprawnych zostały wręczone statuetki „Ecce Homo”. Statuetka przedstawia człowieka, którego jedno ramię stanowi skrzydło anioła, a drugie – stronę księgi, na której zapisywane są jego uczynki. W ręku trzyma on berło dobrego pasterza. Autorem statuetki jest częstochowski artysta plastyk Mariusz Chrząstek.

LN

Galeria: Radio Fiat

Pielgrzymka BETEL

Skip to content