Kolędowanie na skałce – koncert w Parafii Świętego Stanisława BM

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, warto więc szczególnie ten czas spędzić wspólnie z nestorami naszych rodzin. Jedną z wielu propozycji był koncert kolęd zatytułowany „Kolęda-Skałka” w Parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Częstochowie.

Ks. Jacek Michalewska proboszcz parafii mówi o zainteresowaniu, jakim cieszy się wspólne kolędowanie wśród parafian:

– Koncert cieszy się dużym zainteresowaniem, z tego co widzę, po raz drugi po pandemii wróciliśmy normalnie do tego, by uwielbiać Pana Boga właśnie w kolędach. W tym roku wspaniała Schola Liturgiczna Domine Jesu i oczywiście nasze dzieciaki ze Schola Dziecięca Deo Gratias. Bardzo się z tego cieszę. Koncepcja była w prawdzie troszeczkę inna, bo chciałem, żeby rodziny wystąpiły, ale mało są odważne w tym czasie, żeby rodzinnie wystąpić i zaśpiewać kolędy. Bardzo liczę na ten pomysł w przyszłym roku.

Prowadzący koncert Jakub Lizura wyjaśnia proces przygotowań, jakie następują przed zaprezentowaniem koncertu:

-Do koncertu przygotowujemy się zawsze dużo wcześniej. Są to próby około miesiąc przed uroczystością. W tym roku wystąpiła nasza Schola dziecięca, dziewczynki, które śpiewają w chórze kościelnym ćwiczyły bardzo zawzięcie w czasie prób z siostrą w kościele i salkach parafialnych. Były również oraz warsztaty z panią Olą Mariańską. Wystąpiła w tym roku również Schola Liturgiczna Domine Jesu, z czego bardzo się cieszymy. Dzięki temu nasz koncert nabrał pełniejszego wymiaru i myślimy, że w tym roku bardzo dobrze się udał. Pan Piotr odpowiedzialny za nagłośnienie i całą oprawę naszego koncertu, również musi to przygotowywać o wiele wcześniej, ale ma już w tym wprawę, więc idzie mu to bardzo szybko i myślę, że jakby nie ci wszyscy parafianie, którzy są u nas w Kościele, no to po prostu takich wydarzeń by nie było. To też jest bardzo duży gest ze strony ludzi od nas z parafii, że chcą się angażować w takie wydarzenia i uroczystości . Miejmy nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej.

Szczególną uwagę podczas prób przed wydarzeniem trzeba poświęcić najmłodszym występującym:

– Kolędowanie w kościele jest bardzo dobrym pomysłem, natomiast wymaga bardzo dużo pracy. Wczorajsze warsztaty z dziećmi trwały ponad 3 godziny. Ćwiczyliśmy, żeby te 9 kolęd zaśpiewać dobrze i każdemu dziecku dać instrument w odpowiedniej konfiguracji, bo każdy chciałby coś grać. No i dlatego trzeba przed utworami wykonywanymi przypominać po prostu dzieciom, co kto miał przydzielone.

Okres śpiewania kolęd w Kościele katolickim kończy się 2 lutego wraz ze świętem Ofiarowania Pańskiego.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content