Kolejny „Sobotni Wykład Maryjny” już w tym tygodniu

„Maryja – Stolica Mądrości na nasze czasy” to temat kolejnego „Sobotniego Wykładu Maryjnego”, który odbędzie się 25 listopada na Jasnej Górze.

Organizatorem cyklu „Sobotnich wykładów Maryjnych” jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie. O celu prowadzenia takiej inicjatywy mówi o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego:
– Tu nie trzeba mieć studiów, żeby chodzić na te wykłady, ani też nie są to typowe wykłady akademickie, które miałyby się kończyć jakimś zaliczeniem albo egzaminem. Również nie są one płatne, także wstęp jest wolny. Chodzi o to, żeby zapraszać na Jasną Górę, my jako Instytut Maryjny właśnie z taką inicjatywą wychodzimy, zapraszać na Jasną Górę wykładowców, teologów, mariologów, którzy swoją wiedzą chcą się podzielić z zainteresowanymi osobami. Swoją wiedzą na temat Matki Bożej, na temat kultu Matki Bożej, na temat praw wiary związanych z osobą Najświętszej Maryi Panny, z nauczaniem Kościoła oczywiście. I staramy się też właśnie, żeby te spotkania zarówno były wartościowe dla tych, którzy przyjdą na salę i tam jest możliwość spotkania się z tą osobą, która wykłada, nawet zadania pytań po wykładzie w związku z przedstawionymi treściami. Natomiast chcemy też i adresujemy te spotkania do tych, którzy nie mogą z różnych powodów dotrzeć fizycznie na miejsce i dlatego przeprowadzamy transmisję internetową. Jest możliwość uczestniczenia w spotkaniu przez nasz kanał YouTube’owy, a także później jest retransmisja na falach Radia Jasna Góra.

Pierwszy po wakacyjnej przerwie wykład z cyklu „Sobotnich Wykładów Maryjnych”, zatytułowany „Maryja w Kościele. Kościół w Maryi”, odbył się w październiku. Wygłosił go o. prof. dr. hab. Andrzeja Napiórkowskiego OSPPE z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Kolejny z wykładów zapowiada się równie ciekawie:
– Jak zawsze zapraszamy na godzinę 19.00 do Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze. Kaplica Różańcowa znajduje się bardzo blisko Kaplicy Matki Bożej, po jej lewej stronie. Nazwa tego cyklu się nie zmieniła, czyli “Sobotnie Wykłady Maryjne”, więc jest to sobota, 25 listopada. Tym razem naszym gościem będzie ksiądz prof. dr. hab. Janusz Królikowski. Ksiądz profesor jest od lat związany z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a konkretnie z Wydziałem Zamiejscowym w Tarnowie. I jest w tej chwili jednym z takich czołowych mariologów w Polsce. Ma bardzo rozległą wiedzę teologiczną, bardzo rozległe rozeznanie w tematach maryjnych, wiele publikuje, wiele jest jego wystąpień, można sobie odszukać w bibliografii, w internecie, to rzeczywiście jest człowiek bardzo płodny naukowo, bardzo aktywny. Tym razem ksiądz profesor będzie miał dla nas wykład zatytułowany “Maryja Stolica – Mądrości na nasze czasy”. Myślę, że temat bardzo ciekawy. Jesteśmy na pewno zainteresowani, żeby usłyszeć, co się kryje pod tym tematem. Wiemy, że ten tytuł Stolica Mądrości pojawia się chociażby w Litanii Loretańskiej. No i będzie okazja do wyjaśnienia dla słuchaczy, co ono oznacza. W każdym razie ksiądz profesor zgodził się właśnie przyjąć nasze zaproszenie. Taki temat zaproponował. Myślę, że czeka nas ciekawy wieczór.

Przypomnijmy, „Sobotni Wykład Maryjny” odbędzie się 25 listopada w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze, początek o godz. 19.00. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat.

Skip to content