W czwartek 18 maja, w dniu 103. urodzin Papieża Polaka, częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, zorganizowało specjalną galę, podczas której rozstrzygnięto konkurs pt. „Nauczanie Jana Pawła II w inscenizacji”. Pracami konkursowymi były filmy dot. życia oraz nauczania papieża, a jego adresatami byli najmłodsi częstochowianie. Prace przygotowane przez uczniów szkół podstawowych zostały nagrodzone przez organizatorów.

Więcej o gali oraz samej genezie wydarzenia mówi pomysłodawczyni i jedna z organizatorek, Anna Jończyk – katechetka ze Szkoły Podstawowej im. J. Kochanowskiego w Czarnym Lesie: – Pomysł na tę galę narodził się jeszcze na moich studiach teologicznych. Sama jestem katechetką dopiero od trzech lat, lecz cieszę się, udało się nam zorganizować to. Wszystko dzięki naszym uczniom, koleżankom oraz właścicielowi Muzeum.

Proces stojący za wyłonieniem najlepszej pracy był rygorystyczny. Jak zapewnia Paulina Kowalska, jedna z członkiń jury, filmy były ocenianie bardzo szczegółowo: – Sprawdzałyśmy pracę m.in. pod oryginalnością pomysłu, jego wykonaniem, tym jak wierna jest słowom i nauczaniom papieża. Naszej ocenie podlegały również: gra aktorska, scenografia i scenariusz.

Jednak czy młodzi ludzie, nie pamiętający, chociażby końcowych lat pontyfikatu św. Jana Pawła II, są w stanie docenić jego wielką pracę na rzecz politycznego i duchowego wyzwolenia ojczyzny? Zdaniem Anny Jończyk odpowiedzialność za dalsze przekazywanie nauk Papieża Polaka, leży na barkach dorosłych.

O swoich doświadczeniach z pracy z najmłodszymi opowiada Dorota Piętak, katechetka ze Szkoły Podstawowej im. J. Kochanowskiego w Czarnym Lesie: – Klasa sama wymyśliła scenkę, sami przygotowali stroje oraz scenariusz. Chcieli przez to pokazać, że nasz papież był cały czas z młodymi. Także i młodzi chcą być z nim.

Zwycięzcami gali zostały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Starym Kocinie. Miejsce drugie i trzecie zajęły kolejno Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Jaskrowie oraz Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Czarnym Lesie. Pozostałe szkoły otrzymały honorowe wyróżnienie.

Konkurs o św. Janie Pawle II rozstrzygnięty

Skip to content