Kwietne dekoracje w częstochowskich parafiach

8 czerwca, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, podczas centralnej procesji Alejami w samo południe przeszła procesja eucharystyczna. Po południu procesje odbywały się w poszczególnych parafiach Częstochowy. Z okazji uroczystości Bożego Ciała wierni przygotowywali dekoracje ołtarzy, tworzyli z kwiatów piękne dywany. Radio Fiat odwiedziło kilka parafii, aby podejrzeć dekoracje przygotowane przez parafian.

Ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta, mówi o tworzeniu ołtarza parafialnego na uroczystość Bożego Ciała oraz radości z zaangażowania wiernych w jego tworzenie:

– Od lat nasza parafia włącza się w centralna procesję Bożego Ciała, która w tym roku rozpoczynała się na Jasnej Górze, a kończyła w Archikatedrze. Byliśmy twórcami trzeciego ołtarza i bardzo się z tego cieszę, że są ludzie, którzy chcą pomóc i dają w ten sposób swoje świadectwo wiary. Ciało Chrystusa to nie tylko komunia święta czy kościół, to także jedność wszystkich, którzy są połączeni wiarą i tworzą wspólnotę z Jezusem. Takie święta i uroczystości pomagają nam zrozumieć, że jesteśmy kimś więcej niż tylko grupą anonimowych ludzi, którzy spotkali się przypadkiem.

Ks. Marciniec zwraca również uwagę na niestosowne zachowania, które zdarzają się w czasie procesji:

– Ludziom niekiedy bardziej zależy na tym, aby urwać z brzózki zieloną gałązkę i przychodzą przede wszystkim po to. Niestety robią to w tak niewłaściwym momencie, że po prostu obnażają swoją niewiedzę religijną lub niekiedy brak wiary. W momencie kiedy Pan Jezus jest na ołtarzu i trwa błogosławieństwo biskupa, oni nie są tym zainteresowani. Ta uroczystość pokazuje więc z jednej strony wiarę narodu polskiego, a z drugiej obnaża nasze braki w religijnej kulturze.

Uroczystość potocznie nazywana świętem Bożego Ciała po raz pierwszy obchodzona była w belgijskim Liège w 1246 roku, a w roku 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content