W czwartek 11 stycznia w Niepublicznym Przedszkolu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich miało miejsce kolędowanie, w którym udział wzięli przedstawiciele kościoła częstochowskiego, stowarzyszenia, dzieci  oraz władze miasta.

Podczas kolędowania obecny był metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, który podkreślił, że bardzo ważne jest to, by od najmłodszych lat dzieci poznawały Prawdę, objawioną w Jezusie Chrystusie:

– Ja się bardzo cieszę, że możemy wejść też i do przedszkoli, dlatego że edukacja szkolna to już jest czymś normalnym, ale przedszkola to są tym takim progiem, kiedy się powierza dzieci wychowawcom, nauczycielom i tutaj w tym wypadku również kapłanom, żeby od najmłodszych lat one były wdrażane na ścieżki prawdy, żeby prawda była dla nich światłem, pomimo różnych trudności czy ciemności, które w tym świecie zalegają.

Dyrektor przedszkola Janina Grewenda wyjaśniła, że kolędowanie jest okazją do wspólnego dzielenia się radością z przyjścia Jezusa na świat:

– Dzisiaj w przedszkolu, w budynku tylko przedszkola, ale we wspólnocie wszystkich trzech naszych placówek chcemy ucieszyć się radością narodzenia Chrystusa. Zaprosiliśmy na tę okoliczność gości ze stowarzyszenia, panią prezes państwa, wiceprezesów, panią pełnomocnik zarządu. Zaprosiliśmy pana wiceprezydenta Ryszarda Stefaniaka, zaprosiliśmy rodziców naszych uczniów z wszystkich trzech placówek, są to przedstawiciele rad rodziców, no i nauczycieli, którzy nie mają w tym czasie lekcji. No i oczywiście nasze dzieciaczki, to są nasi goście, z którymi chcemy się ucieszyć się tą radością, która nastąpiła w tą tajemnicą nocy Narodzenia Pańskiego.

Ryszard Stefaniak zastępca prezydenta miasta zaznaczył, że spotkania w okresie bożonarodzeniowym pielęgnują tradycje związane ze świętem Narodzenia Pańskiego, ale też jednoczą:

– Spotykamy się dzisiaj w przedszkolu SPSK na właśnie takim spotkaniu wigilijno-noworocznym. I to bardzo dobrze, że przedszkole pielęgnuje tradycje, że zaprasza rodziców, że dzieci mogą zaprezentować się przed swoimi najbliższymi. To buduje więzi, to jest najważniejsze, bo cały okres Bożego Narodzenia, taki okres bardzo rodzinny, który przeżywamy bardzo głęboko w naszych sercach i w tym co robimy.

Kolędowanie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich to tradycja, która jest pielęgnowana od 2006 roku.

Skip to content