Maryjo, nadziejo nasza – czuwanie modlitewne w parafii św. Kazimierza Królewicza

Na modlitewnym czuwaniu przed obrazem Matki Bożej zgromadzili się w kościele wierni w parafii św. Kazimierza Królewicza po popołudniowej Mszy św. Czuwanie łączyło w sobie modlitewne wezwania do Matki Bożej oraz śpiew pieśni w wykonaniu częstochowskich artystów.

Wiemy jaką moc ma modlitwa we wspólnocie, np. wspólnocie parafialnej. Gromadzenie się tylko i wyłącznie na Eucharystii, choć ona jest najważniejsza, nie do końca może dawać efekty formacyjne. Dlatego cieszą inicjatywy polegające na spotkaniach, np. na modlitewnym czuwaniu, tak jak było to w parafii św. Kazimierza Królewicza. Jak zrodziła się idea czuwania wyjaśnia proboszcz parafii, ks. Łukasz Połacik:
– Pomysły wypływają od ludzi. Wystarczy tylko nie przeszkadzać i wtedy coś dobrego się dzieje. A przede wszystkim o to, żeby się działo, trzeba się modlić. Nasza organistka, pani Kasia Nowacka, właśnie podjęła taką inicjatywę. Miała taki pomysł jeszcze przed wakacjami, żeby zorganizować taki koncert, który tak naprawdę nie byłby koncertem, a modlitewnym czuwaniem ku uczci Matki Bożej. We wrześniu przeżywamy urodziny Matki Bożej, niedawno było wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Każda okazja jest dobra, żeby wysławiać Maryję. My chcemy to robić właśnie dzisiaj, w to niedzielne popołudnie. Chcemy się skupić na Maryi, na jej ikonie, na jej obrazie. Wiemy, jak ona jest blisko nam i dlatego właśnie chcemy ją wysławiać pieśnią, śpiewem, ale także tekstami, słowem i muzyką organową.

Jak wspomniał ks. Łukasz Połaci, inspiratorką i osobą, która przygotowała czuwanie była Katarzyna Nowacka. W rozmowie z Radiem Fiat wyjaśniła skąd wziął się pomysł zorganizowania wydarzenia oraz co znalazło się w programie czuwania:
– To wydarzenie powstało z takich moich refleksji, rozważań na temat tego, co się obecnie w świecie dzieje. Mam na myśli wojnę na Ukrainie, mam na myśli ogólny taki kryzys wartości moralnych. Chciałabym zaprosić wszystkich ludzi, nie tylko parafian, ale spoza parafii też do wspólnej takiej modlitwy i rozważania i zawierzenia Matce Bożej wszystkich naszych problemów, i tych ogólnoświatowych, i tych osobistych. Takie miałam natchnienie, które mi przeszło do głowy ostatnio. To są takie proste intencje. Począwszy od takich ogólnych, światowych, mam na myśli przede wszystkim intencje pokoju. Bardzo chciałam się modlić o pokój, za wszystkich ubogich, za wszystkich potrzebujących, tych, którzy się źle mają. I chciałabym też za poszczególne grupy się pomodlić, za całe rodziny, szczególnie za te rodziny, które są obarczone kryzysem. Również chciałam pomodlić się o nowe powołanie kapłańskie i zakonne. Będzie repertuar bardzo różnorodny. Będą utwory solowe, będą utwory wielogłosowe, takich autorów jak ojca Dawida Kusza, Jakuba Tomalaka, ale również zabrzmi “Ave Maria” Gounoda.

Czuwanie uświetnili śpiewem Małgorzata Kosarga, Marta Szcytkowska-Murek, Katarzyna Nowacka, br. Marcin Woźniczka oraz Wojciech Płaszczyński. Na organach akompaniował Kamil Majchrzak.

Czuwanie modlitewne w parafii św. Kazimierza Królewicza w Częstochowie, 17.09.2023 r.

Skip to content