Między Częstochową a Lizboną – historia ŚDM trwa!

Kiedy podczas ceremonii otwarcia Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie pokazywano krótką historię tych spotkań nie mogło w niej zabraknąć migawek z VI ŚDM w Częstochowie. Przypomniano między innymi słynne zdjęcie z 1991 roku, kiedy młoda dziewczyna z Afryki tuli się w ramionach św. Jana Pawła II.

Kościół częstochowski jest szczególnym świadkiem tamtych dni, ale też nie może być nieobecny w innych miejscach spotkania młodych z całego świata z następcą św. Piotra. Cieszy obraz młodych z Częstochowy spotykanych w Lizbonie zarówno na centralnych wydarzenia, jak i na katechezach oraz pośród młodych z całego świata na ulicach stolicy Portugalii.

Na bieżąco relację z pobytu częstochowskiej młodzieży można śledzić m.in. na portalu „Niedzieli” i Radia „Fiat” oraz na profilu facebookowym Duszpasterstwa Akademickiego „Emaus”, czy Parafii św. Maksymiliana w Radomsku.

Oficjalnie w ŚDM w Lizbonie z archidiecezji częstochowskiej udział bierze dziewięciu księży diecezjalnych ( Ks. Adam Polak, Ks. Michał Krawczyk, Ks. Zbigniew Wojtysek, Ks. Jan Skibiński, Ks. Krzysztof Łęski, Ks. Tomasz Chalusiak, Ks. Wojciech Biś, Ks. Michał Pabiańczyk, Ks. Kamil Cudak) dwóch księży misjonarzy Krwi Chrystusa. Pośród młodych są również seminarzyści naszego Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego. Na ŚDM w Lizbonie obecny jest również bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy naszej archidiecezji.

Młodzi zorganizowani są głównie przez duszpasterstwo akademickie, duszpasterstwo młodych archidiecezji częstochowskiej, ruch „Światło-Życie” i KSM. Wyjątkową grupę stanowią młodzi z parafii św. Maksymiliana w Radomsku. Jest to największa grupa z archidiecezji częstochowskiej zorganizowana przez parafię. Ufamy mocno, że ta silna reprezentacja archidiecezji częstochowskiej nie tylko nawiązuje do Światowych Dni Młodzieży, ale przywiezie do archidiecezji nowy zapał ewangelizacyjny i doświadczenie powszechności i piękna Kościoła katolickiego.

Skip to content