Na wspólną modlitwę i wspomnienia w 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II we wtorek 2 kwietnia wieczorem na Plac św. Piotra w Watykanie licznie przybyli rodacy polskiego Papieża. Obecni byli także przedstawiciele wielu innych narodowości.
Modlitwie różańcowej towarzyszyły fragmenty z orędzia Jana Pawła II, które wygłosił z okazji Świąt Wielkanocnych w 1990 roku. Modlitwa była prowadzona w języku chińskim, ukraińskim, angielskim włoskim i polskim.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił chór „Gaudium Poloniae” pod dyrekcją s. Martyny Proszek z kościoła św. Stanisława biskupa i męczennika w Rzymie. Modlitwę prowadzili studenci z duszpasterstwa akademickiego działającego przy tym najważniejszym polonijnym kościele Rzymu.
„Dziękujemy Bogu za osobę św. Jana Pawła II, który tak jak przed laty gromadzi nas w tej międzynarodowej, ale przede wszystkim polskiej wspólnocie, na modlitwie, i jak wierzymy modli się z nami w naszych intencjach” – powiedział na zakończenie czuwania przed błogosławieństwem Przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II i Rektor kościoła pw. św. Stanisława ks. prał. dr Paweł Ptasznik. Duchowny podziękował uczestnikom za obecność i zachęcił do trwania na modlitwie w rodzinach i wspólnotach.
Czuwanie Polonii, duchownych, osób konsekrowanych i świeckich, zostało zorganizowane przez Fundację Jana Pawła II w Watykanie, Duszpasterstwo Polonijne zgromadzone przy kościele św. Stanisława w Rzymie oraz przy sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Via Merulana, a także przy kościele św. Mikołaja w Ostii.
Na Placu św. Piotra obecny był Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, Stały Przedstawiciel RP przy ONZ w Rzymie Artur Pollok oraz Konsul RP w Rzymie Bartosz Skwarczyński.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 8 kwietnia 2005 r. Przewodniczył im kard. Joseph Ratzinger, późniejszy następca Papieża Polaka Benedykt XVI. Było to jedno z największych w historii zgromadzeń chrześcijan z całego świata.
Źródło: ks. Paweł Rytel-Andrianik, Artur Hanula / vaticannews.va/pl
Polacy w modlitwie i skupieniu na Placu św. Piotra wspominają wydarzenia sprzed 19 lat, gdy św. Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. pic.twitter.com/VqBS0nuo5J
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) April 2, 2024
Modlitwa w języku chińskim podczas spotkania na Placu św. Piotra w 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. pic.twitter.com/kvd0nS5PUP
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) April 2, 2024
Wśród języków, które można usłyszeć podczas czuwania ze św. Janem Pawłem II na Placu św. Piotra jest https://t.co/4Ik7b8eHAl. język ukraiński. Modlitwa w tym języku w tym czasie nabiera szczególnego znaczenia. pic.twitter.com/RRvsaugUei
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) April 2, 2024