Wielki Post to okazja do pochylenia się i zgłębienia Tajemnicy Odkupienia. Taką okazją są Nabożeństwa pasyjne, ale również organizowane corocznie, niezapomniane Misteria Męki Pańskiej. W Wielką Środę Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie wystawił Misterium Męki Pańskiej. Przedstawienie „Tak mnie skrusz…” rozpoczęło się o godz. 10:00.

Zespół Aplauz, który wystawił sztukę, jest młodym zespołem, który dopiero po raz trzeci przedstawia przed publicznością swoje umiejętności. Iwona Brzezowska, dyrektor ZS im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie podkreślała, że głównym czynnikiem w przedstawieniu było ukazanie emocji:

– Po udanych Jasełkach, pomyślałam o zwariowanym obecnie świecie, w którym mieszają się wartości. Rolą szkoły jest stworzenie miejsca, w którym młodzież bez względu na własne przekonania i pochodzenie, znajdzie uniwersalny pień tychże wartości. Misterium to uniwersalny sposób na ukazanie emocji – nie tylko dobrych, ale również tragicznych.

Skąd pomysł na taką odsłonę Misterium Męki Pańskiej? Wyjaśnia to Marzena Cesarz, nauczycielka języka polskiego w ZS im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie:

– Pomysł jest autorski, w małym procencie skorzystałyśmy z treści dostępnych w Internecie. Wizja spektaklu jest nasza. Przygotowania trwały 3 tygodnie. Młodzież jest zajęta, ale mimo to udało nam się przeprowadzić wiele prób. Wielką sprawą jest, ilu uczniów technikum ma zdolności aktorskie i wokalne. To dla nas i dla nich pole do działania, rozwoju. Tytuł spektaklu „Tak mnie skrusz…” pochodzi z krótkiej pieśni pasyjnej, którą występujący również zaprezentują.

Szkolne Koło Teatralne, które wystawiło Misterium Męki Pańskiej to nie tylko uczniowie z Częstochowy, ale również młodzież ukraińska, która uczęszcza na zajęcia. Mówi o tym Beata Dąbrowska, nauczycielka języka polskiego w ZS im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie:

– Szkolne koło teatralne „Aplauz” funkcjonuje od tego roku szkolnego. To nasz drugi tak duży projekt. Pierwszym były Jasełka, a dziś jest to misterium. Chcemy pokazać dwa oblicza – polskie i ukraińskie, dlatego nasz spektakl to połączenie tych kultur.

Uczestnictwo w przedstawieniu dla uczniów, jak i dla oglądających, było wielkim przeżyciem. Pozostanie w ich pamięci na długi czas.

Misterium Męki Pańskiej w Andersie

Skip to content