W sobotę 22 października na Jasną Górę przybyła II Ogólnopolska Pielgrzymka Myśliwych. Pielgrzymkę rozpoczął przemarsz myśliwych i ich rodzin oraz pocztów sztandarowych z Placu Biegańskiego na Jasną Górę.

– Chcemy podziękować Najświętszej Panience za to, że możemy dalej kultywować tę tradycję – mówił Piotr Czapla, przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Częstochowie:

– Ponad 100-letnią tradycję, która jest wpisana w naszą historię Polski. I nadal możemy to podkreślać i pokazać, że jesteśmy zrzeszeniem, które również potrafi szanować tę kulturę. I w dzisiejszych czasach jesteśmy tym środowiskiem, które jest jak najbardziej obecne w naszym społeczeństwie .

– Do zadań myśliwych należy dbanie o gospodarkę łowiecką dzikich zwierząt i utrzymywanie ich populacji – wyjaśnia Wacław Matysek, rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego:

– Gospodarowaniu zwierzyną, zwierzętami łownymi czyli: jeleniami, danielami, dzikami, sarnami. Czyli gatunkami, na które można polować, ale tak aby ich nie zabrakło, ale tak żeby nie wyrządzały szkód w rolnictwie i lasach.

– Jesteśmy symbolem chrześcijaństwa i polskości – powiedział Paweł Lisiak, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, Łowczy Krajowy:

– Jesteśmy bardzo blisko i społeczeństwa i naszej kultury chrześcijaństwa. Dbamy przede wszystkim o równowagę i różnorodność, aby nie było dominacji gatunku jednego nad drugim. Wypłacenie odszkodowań dla rolników dla osób, które ucierpiały wskutek zwierzyny. Zadania, które wykonujemy tak naprawdę wymagają zaangażowania każdego dnia.

Do Polskiego Związku Łowieckiego należy ok. 130 tys. osób działających. Na pielgrzymkę na Jasną Górę przybyło ponad tysiąc osób, które uczestniczyły we Mszy św. o godz. 11:00 w Bazylice Jasnogórskiej, odprawionej pod przewodnictwem kapelana krajowego Polskiego Związku Łowieckiego ks. Sylwestra Dziedzica.

Pielgrzymka Myśliwych na Jasną Górę

Skip to content